Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cami inşaatı durduruldu

12 Mayıs 2008 / 03:12
Gazeteler manşetten jurnalledi, Çankaya'da cami inşaatı durduruldu.

Çankaya Yıldızevler Mahallesi'ndeki 'Köşk Camii' inşaatının, Ankara 5. İdare Mahkemesi'nin kararı gereği, Çankaya Belediyesi ekiplerince mühürlendiği bildirildi.

Dün bir gazetedeki '864 Rakımlı Cami' başlıklı habere konu olan 'Yıldız Köşk Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği' tarafından sürdürülen cami inşaatı, Çankaya Belediyesi ekiplerince mühürlendi.

Cami arsası Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı'na tahsis edilmişti.

Çankaya Belediye Başkanlığı İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'nün 'mühürleme tutanağında, şöyle denildi: "Yıldızevler Mahallesi'nde imarın 7766 ada 27 sayılı parselindeki inşaat hakkında Ankara 5. İdare Mahkemesi'nin 16.01.2008 tarih E:2007/526 sayılı karar gereği 07.05.2008 tarihli yapı tatil zaptı düzenlenerek kanunun ilgili maddeleri yerine getirilene kadar mühürlenerek devamına izin verilmemektedir."

Öte yandan Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada da Büyükşehir Belediyesi'nin söz konusu caminin yapı sahipliği ile ilgisinin olmadığı belirtildi. "İnşaat tabelasında, yapı sahibinin Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak yer alması bir yanlışlıktan kaynaklanmaktadır." denilen açıklamada, imar planında 'dini tesis alanı' olarak ayrılan arazinin yasa gereği, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi kararı ile Diyanet İşleri Başkanlığı'na tahsis edildiği ifade edildi.

Açıklamada, "Arsanın belediye tarafından Diyanet'e verilmesi nedeniyle, tabelada böyle bir yanlışlığa düştüğü anlaşılmaktadır." denildi.

Daha önce yerinde baraka şeklinde küçük bir mescit bulunan inşaatın yapımına, barakanın yıkılması ile başlanmıştı. Dernek, barakanın yerine bölgenin ihtiyacı olan bin kişilik caminin temelini atmıştı.

Kaynak:
Bu haber toplam 1042 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri