Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul'da Camiler İşgal Edildi!

07.10.2009 22:18
İstanbul'daki camilerde tek parti dönemini aratmayacak görüntüler. Camilerdeki mahyalara öyle yazılar yazıldı ki "yuh" dedirtecek cinsten. İşte o yazılar...

İstanbul'un kurtuluşunun yıldönümü kutlamaları çerçevesinde tarihi camilere asılan alışılmamış mahyalar dikkatleri çekti.

Demokratik açılım çalışmalarının aralıksız sürdüğü dönemde asılan mahyalarda, ideolojik kavramların kullanılması 'garip' karşılandı. İstanbul Müftülüğü'nün bilgisi dahilinde hazırlandığı öğrenilen mahyalar, önceki gün Sultanahmet, Eyüp ve Süleymaniye gibi selatin camilere asıldı. Süleymaniye'deki mahyada 'Ne Mutlu Türküm Diyene' ifadesi yer alıyor. Sultanahmet Camii'nde ise 'Ordumuza Şükran Borçluyuz' cümlesi kullanılmış. Eyüp'e asılan mahyada 'Önce Vatan' ibaresi dikkat çekiyor. Mahyalar, tek parti döneminde de (1923-1946) 'ideolojik' mesajlar vermek için kullanılmıştı. İşte tek parti döneminden bazı mahyalar: 'Müslümanlar Cumhuriyetperverdir', 'Var ol İnönü.'

İstanbul'daki bazı camilere İstanbul'un kurtuluş yıldönümü nedeniyle asılan mahyalar dikkat çekti. "Ne mutlu Türküm Diyene", "Ordumuza Şükran Borçluyuz", "Önce Vatan" gibi ibarelerin yer aldığı mahyalar dün gece ışıklandırılırken bu gece tepki üzerine söndürüldü.

İstanbul'un düşman işgalinden kurtuluşunun 86. yıldönümü nedeniyle İstanbul'daki bazı camilere asılan mahyalar dikkat çekti. Süleymaniye Camii'ne asılan "Ne Mutlu Türküm Diyene", Eyüp Sultan Camii'ne asılan "Önce Vatan", Sultanahmet Camii'ne asılan "Ordumuza Şükran Borçluyuz", Yeni Cami'ye asılan "Milli Birlik Esastır" yazılı ibareler dün geceye kara ışıklandırıldı. İddiaya göre, gelen tepkiler üzerine bu gece mahyaların ışığı söndürüldü.

Süleymaniye Camii çevresindeki esnaflar, ilk defa Ramazan ve kutsal geceler dışında ışıklandırılmış mahya gördüklerini ve bugüne kadar da "Ne Mutlu Türküm Diyene" ifadesinin yer aldığı bir mahyaya rastlamadıklarını belirtti. Bazı vatandaşlar mahyalarda yer alan ifadelerin sakıncalı olmadığını, bazıları ise demokratik açılım tartışmalarını yaşandığı bir zamanda buna benzer eylemlerin ayrımcılığı körükleyeceğini ifade etti.

Bu haber toplam 11332 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri