Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Camilerde Berat Kandili bereketi

16 Ağustos 2008 / 23:37
Ramazan ayının habercisi Berat Kandili'nde inananlar camiilere akın etti. Çok sayıda vatandaş da ibadetini cami avlularında yerine getirdi.

İstanbul'da vatandaşlar, Berat Kandili'ni kutladı.

Kandil dolayısıyla Eyüp, Sultanahmet ve Fatih'in aralarında bulunduğu pek çok camide mevlit okundu, dualar edildi. Cami ve türbelerde yoğunluk yaşandı. Çok sayıda vatandaş ibadetini cami avlularında yerine getirdi.

Bu arada, Deniz Feneri Derneği tarafından vatandaşlara cami girişlerinde lokum ikram edildi.

17 Ağustos Marmara Depremi'nde İstanbul'da en fazla yıkımın ve acının yaşandığı Avcılar ilçesinde Berat Kandili münasebetiyle vatandaşlar camilere akın etti.

Camilerde toplanan vatandaşlar, depremde hayatlarını kaybedenleri anarak, dua etti. Avcılar'daki Merkez Camii'nde İstanbul Müftülüğü tarafından Berat Kandili programı düzenlendi. Programda İstanbul Müftü Yardımcısı Mehmet Aşık bir konuşma yaptı.

Programda, mevlit, Kur'an-ı Kerim ve ilahiler okundu. Ayrıca, 17 Ağustos depreminde hayatını kaybedenler için dualar edildi.

Öte yandan, Cihan Haber Ajansı, programı yerel ve ulusal TV'ler için canlı yayınladı.

EDİRNE

İslam dininin kutsal günlerinden Berat Kandili, Edirne'de de düzenlenen mevlitlerle kutlandı.

Selimiye Camii'nde Berat Kandili nedeniyle saf tutuldu. Akşam namazının kılınmasından sonra, imam ve müezzinler mevlit okudu.

Selimiye Camii'nin dışındaki pek çok camide de yoğunluk yaşanırken, bazı vatandaşlar Berat Kandili nedeniyle tuttukları oruçlarını Selimiye Camii bahçesinde açtı.

Yaşadıkları ülkelere dönüş yolundaki Edirne'ye gelen gurbetçilerin de Berat Kandili nedeniyle camilere gelip dua ettikleri görüldü.

Berat Kandili nedeniyle camileri dolduran vatandaşlar namaz kılarak, dua etti.

TOKAT

Tokat'ta, Berat Kandili nedeniyle bir lokantanın helva ve kola dağıtımı sırasında izdiham yaşandı.

Lokantanın ikramından almak isteyen bazı vatandaşlar, izdihama neden oldu. Dağıtım sırasında bazı çocuklar da ezilme tehlikesi geçirdi.

Yaklaşık 600 kişilik helva ve kola, vatandaşlarca kısa sürede tüketildi.

BANDIRMA

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde Berat gecesinde sebebiyle tüm camiler doldu taştı.

Bandırma Müftüsü Halil Uzun tarafından Berat gecesinde tarihi Haydarçavuş Camii'nde akşam namazından sonra düzenlenen programda emekli 12 imam ve müftüden oluşan din adamı mevlithan grubunun okuduğu Kur'an-ı Kerim ve mevlidi şerifi ziyafeti büyük ilgi gördü. Vatandaşlar erken saatte camileri ve bahçelerini doldurdu.

Müftü Halil Uzun, "Şaban-ı Şerifin 15. gecesi Berat Kandili'dir. Bu gece birçok mühim hadiselerin tefrik edildiği, Peygamber Efendimize şefaat salahiyetinin verildiği mübarek gecedir. Peygamberimiz bu gece ümmeti için sabaha kadar gözyaşlarıyla dua iltica ettiler. Bu gecenin kıymetini bilip Allah'a dua edelim" dedi.

Haydarçavuş Camii'nde yapılan Beraat gecesi programı ilçeye bağlı tüm köy ve belde camilerinden de uydu kanalıyla yayınlandı. Yatsı namazı camiden çıkışta müftülükçe vatandaşlara tatlı ve lokum ikramı yapıldı.

Gürcistan'a bağlı Acara Özerk Bölgesi'nin başkenti Batum'da, Osmanlı döneminden kalma Orta Cami'nde toplanan Müslümanlar, Rus tehdidinden kurtulmak ve barışa kavuşmak için ellerini semaya kaldırdılar. Akşam namazından itibaren 142 yıllık tarihi camiye akın eden Müslüman Batumlular, Kur'an okuyarak savaşta ölen dindaşlarının ruhlarını şad ettiler.

Ülkede yaşanan çatışmaların şiddetini yitirdiği şu günlerde yaşanan Berat Kandili, Gürcistan'daki bütün camilere akın eden Müslümanların şiddet olaylarına karşı tek yürek olmasını sağladı. 1866 yılında yapılan Batum Orta Cami'nde de 100'den fazla Müslüman Gürcü ve Türk vatandaşı, kanlı olayların bitmesi dilekleriyle akşam ve yatsı namazı ibadetlerini yerine getirdiler.

Cami çıkışında CİHAN mikrofonuna demeç veren Acara Müslümanları Müftüsü Bekir Bolkvadze, "Bu mübarek gecede bütün dünya Müslümanlarını ve Türkiye'deki kardeşlerimizi kutluyorum. Bu gece hürmetine inşallah hepimiz dua edelim ki ülkede barış olsun. Bu zalimin zulmünden kurtulalım. Memleketimiz ve bütün Ehl-i İslam bu zulümden kurtulsun." dedi.

"Allah yardımcımız olsun." şeklinde duygularını dile getiren Gürcü Müftü, "Topraklarımızı yaktılar, gemilerimizi yaktılar, ölmüş insanlar sokaklarda kalmış. Çok zor durumdayız. İnşallah bu gece yapılan dualar bizi her türlü zorluktan kurtarsın. Başta Türkiye olmak üzere bütün komşu memleketlere dua ediyorum." diye konuştu.

Gürcistan Gençlik ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Adem Şantadze ise, "Ülkemiz beklenmedik bir şekilde saldırıya uğramıştır. Günahlarımıza kefaret olsun diliyoruz. Allah yarınları hayırlı uğurlu etsin inşallah." ifadelerini kullandı.

Denizci Türk vatandaşı Ahmet Cemal Demirci ise, burada İslamiyet'i ve kandili yaşamak apayrı bir duygu. Farklı bir manevi duygu var. Ülke Sovyetlerden yeni kurtulmuştu, şimdi yine işgale uğradılar. Ekonomik durum kötüydü, daha da kötü oldu. Camideki Müslüman sayısının fazlalığı beni çok şaşırttı." şeklinde duygularını dile getirdi.

Namazın ardından camiye gelen cemaate ikram yapıldı.

AJANSLAR

Bu haber toplam 1268 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri