Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CAMİLERDE ÖZEL YADA RESMİ GÜVENLİKÇİLER İSTİHDAM EDİLMELİ

17 Aralık 2008 / 10:59
Kısa adı DİN-BİR-DER olan Din Görevlileri Birliği Derneği Genel Başkanı Lütfi Şenocak, son günlerde camiler de artan hırsızlık ve kundaklama olayları ile ilgili bir açıklama yaparak, hırsızların Allah’ın evleri olarak addedilen camilerde soygun yap


DİN-BİR-DER Genel Başkanı Lütfi Şenocak:
“Camilerde güvenlik tedbirleri bir yere kadar,
aslolan vicdanlar da tedbir almaktır”

Kısa adı DİN-BİR-DER olan Din Görevlileri Birliği Derneği Genel Başkanı Lütfi Şenocak, son günlerde camiler de artan hırsızlık ve kundaklama olayları ile ilgili bir açıklama yaparak, hırsızların Allah’ın evleri olarak addedilen camilerde soygun yapmalarını toplumda meydana gelen dini duyguların zayıflamasının acı bir göstergesi olduğunu söyledi.

Toplumda helal haram kavramlarına gösterilen itina ve ehemmiyetin gün geçtikçe kaybolmasının hırsızlık, gasp gibi benzer insani erozyonlara yol açtığını vurgulayan Genel Başkan Lütfi Şenocak; “Hiç şüphe yok ki, zayıflayan din bilgisi ve din duygusuyla birlikte zaman içinde kul hakkı hiçe sayılmakta ve Allah korkusu’ndan uzaklaşılmaktadır. Üzülerek ifade etmeliyiz ki, yaşanılan bu toplumsal dram ve travmanın altındaki ana unsur dini bilmemek, öğrenmemek ve öğretilmesinin önüne engeller konularak, duvarların örülmesinden kaynaklanmaktadır. Kusurda sadece sonuca bakmak, bilinmelidir ki doğruya ulaşmada en büyük eksiklik olacaktır. Sonuç varsa mutlaka sebebi de vardır. Elbette ki, güvenlik tedbirleri alınmalı artırılmalıdır. Ancak, “Her insanın polisi kendi vicdanıdır” sözü itibariyle, salt güvenlik tedbirleri yeterli olmayacaktır. Bu bağlamda insanımızın vicdanlarına hitap edilmeli, gönül ve beyin dünyaları din duygularıyla doyurulmalı ve topluma zararlı değil yararlı fertler olarak kazanılması sağlanmalıdır. Dolayısıyla güvenlik tedbirleri bir yere kadar, önemli olan vicdanlar da tedbir almaktır. Ülkemizde suç oranlarının artmasıyla yarınlarımızı karartan bir sonuca doğru gittiğimizi görebiliyorsak, gün geçmeden bu vahim sonucun sebebi üzerinde kafa yormalı ve toplumsal sakatlıklara meydan verecek sebepleri devlet-millet el ele, el ve gönül birliğiyle behemehal ortadan kaldırmalıyız” dedi.

"CAMİLERDE ÖZEL YADA RESMİ GÜVENLİK GÖREVLİLERİ İSTİHDAM EDİLMESİNİ ÖNERİYORUZ"

Şenocak, ayrıca, tarihi eser vasfına haiz binlerce caminin yanında içlerindeki milyarlarca lira değerindeki avize, tablo ve halı gibi eşyaların zarar görmesini önlemek ve korumak amacıyla camilerde denetimin sağlanması için özel yahut resmi güvenlik görevlilerinin istihdam edilmesinin zaruri bir ihtiyaç haline geldiğini de sözlerine ekledi.
Kaynak:
Bu haber toplam 792 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri