Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Can Güvenliğimden Endişeliyim

Cengiz Çandar, Ergenekon sanığı generallerin tek tek hastanelere sevk edilmesinden sonra can güvenliğinden endişe ediyor. Neden mi?
Gazeteci-yazar Cengiz Çandar, Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan generallerin tek tek hastanelere sevk edilmesinin kendisini korkuttuğunu söyledi. Çandar, "Hapishanelerden hastanelere yatay geçiş yapılmaya başlandıktan bu yana can güvenliğimden endişeliyim." dedi.

28 Şubat'ın yıldönümünde darbecileri yargılamak için '28 Şubat Vicdan Mahkemesi' kuruldu. Darbeye Karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu tarafından gerçekleştirilen duruşmada, dönemin mağduru olan tanıklar dinlendi. Mahkeme iddianamenin okunmasıya başladı. İsmail Hakkı Karadayı, Çevik Bir, Erol Özkasnak, Teoman Koman, Süleyman Demirel, Mesut Yılmaz ile bazı gazeteciler ve medya kuruluşlarının yargılanması istendi.

Tanık kürsüsünde ise Ali Bayramoğlu, Cengiz Çandar ve Akın Birdal gibi isimler vardı. Cengiz Çandar, 28 Şubat'ın bugüne kadar gerçekleşmiş bütün darbelerin koalisyonu olduğunu anlattı. 'Post-modern darbe' kavramını Çevik Bir'den aktaran ve ilk kez kullanan ismin kendisi olduğunu söyledi. Bazı gazeteciler ve sivil toplum örgütü yöneticileriyle, kendi isminin de yer aldığı Şemdin Sakık'ın düzmece ifadelerinden ortaya çıkan 'andıç' belgesinin hayatını kararttığını ifade etti.

Çandar, 28 Şubat'la Ergenekon arasındaki bağa dikkat çekerek, "Ergenekon'la ilgili her gelişme 28 Şubat'ın yargılanmasının bir veçhesi olarak algılanacak." ifadesini kullandı. Ergenekon davasında gevşeme olması halinde 28 Şubatçıların, darbecilerin bir sabah daha güçlü gelebileceklerini söyledi. Yargıya güven konusunda da endişelerini belirten Çandar, sözlerini, "Hastaneden hastaneye yatay geçişleri gördükçe can güvenliğimden endişe ediyorum." diyerek bitirdi.
Bu haber toplam 1008 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri