Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Canınızı seviyorsanız taktırmayın!

07.09.2009 14:28
Uzakdoğu ülkelerinden ithal edilerek piyasada ucuza satılan araç lastikleri, sonu ölümle biten tehlikeli trafik kazalarına sebep oluyor.
Kaliteli araç lastikleri piyasada 100 TL'den başlayan fiyatlarla satılırken; Çin ve Güney Kore'de üretilenler 40 TL'den alıcı buluyor.

Lastiğini değiştirmeye giden sürücüler, düşük rakamlar karşısında ucuz lastiklere fazlasıyla rağbet gösteriyor. Yol tutuşu oldukça zayıf olan kalitesiz lastikler, çok sayıda trafik kazasına da sebep oluyor. Uzmanlar, kış mevsimi öncesi sürücülere önemli bir hatırlatmada bulunuyor: "Canınızı seviyorsanız, aracınıza kalitesiz lastik taktırmayın." Yağmurlu havalarda yol tutuş özelliğini tamamen kaybeden lastikler, aracın kaymasına sebep oluyor.

Uzmanlar, araç lastiklerinde belli bir kalite standardının getirilmesini istiyor. Çin ve Güney Kore menşeli bu lastiklerin büyük tehlike arz ettiğini ifade eden Türkiye Fahri Trafik Müfettişleri Başkanı Sami Güleçyüz, bu ürünlere karşı mücadele başlatmak gerektiğine dikkat çekiyor. "Devlet denetimi olmalı. İthal edilen araç lastiklerine belli bir kalite standardı getirilmeli." diyen Güleçyüz, yerli lastiklerin yeterince kaliteli olduğunu, sırf ucuz olduğu için sürücülerin ithal lastikleri alarak hayatlarını tehlikeye attığını belirtti.

YAĞMURDA 'KABAK' LASTİKLE YOLA ÇIKMAYIN

Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Genel Başkanı Hitay Güner, 3 milimetrenin altına düşen lastiklerin 'kabak' olarak nitelendirildiğini vurguladı. Sürücüleri, yağmurlu havalarda kabak lastiklerle yola çıkmamaları yönünde uyaran Güner, sürücülerden hava şartlarına göre hız yapmalarını istedi. Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kemal Erşan, kaliteli bir lastikte olması gerekenleri sıraladı. "Kaliteli bir lastikte desen özellikleri ve içerisinde bulunan kauçuk oranı çok önemli." diye konuşan Erşan, bir lastikte bunların eksik olması halinde aracın yere tutunma kuvvetinin azaldığını anlattı. Sorunun önüne geçilebilmesi için yapılması gerekenleri sıralayan Erşan, "Avrupa standartlarında lastikler kullanılmalı. Eski teknoloji ile üretilen lastikler tercih edilmemeli. Yurtdışından gelen lastiklere kalite standardı getirilmeli. Uzun süre rafta bekleyen lastikler alınmamalı." dedi

Bu haber toplam 6882 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri