Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çankaya Sofrası'nda Müzik

28 Mayıs 2008 / 08:47
Çankaya Sofrası'nda bağlama ve türkü ziyafeti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, toplumun değişik kesimleriyle buluştuğu "Çankaya Sofrası''nın dördüncüsünde sanatçıları ağırladı. Köşk'teki öğle yemeğine Orhan Gencebay, Neşet Ertaş, Mazhar Alanson, Ahmet Özhan ve Zara ile Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen katıldı.

Operanın halka nasıl sevdirileceğinden telif halklarına kadar birçok konunun ele alındığı Çankaya Sofrası'nın yıldızı, bağlama çalıp "Divane Gönlüm" türküsünü söyleyen Neşet Ertaş oldu. Çankaya Köşkü'ndeki yemek yaklaşık iki saat sürdü. Edinilen bilgiye göre müzikle ilgili birçok konu üzerinde sohbet edildi.

Operanın halkla nasıl buluşturulacağı üzerinde uzun uzun duruldu. Ertaş, "Bozlak söylensin" önerisini yaparken, Alanson, "Operada örneğin Leyla ile Mecnun eseri sergilenir, ama içindeki müzik bizden değildir. Bunun yaklaştırılması gerekir. Modern sazlarla icra edilirken bu yapılabilir." görüşünü dile getirdi. Orhan Gencebay ise, telif hakları konusunda karşılaşılan sorunlara ilişkin görüşlerini aktardı. Alanson, Türkiye'de CD'lerin satmadığını, sorunun telif haklarının dışında olduğunu savundu.

Sanatçılar, Çankaya Köşkü'ndeki buluşmadan memnun ayrıldı. "Bozkırın Tezenesi'' olarak nitelendirilen Neşet Ertaş, çıkışta yaptığı açıklamada yemeğin sohbet dolu geçtiğini ifade etti. Ertaş, "Bana, saz çalıp türkü söylettiler.'' dedi.

Ertaş, "Divane Gönlüm'' adlı türküyü seslendirdiğini bildirdi. Türk operasında bozlak söylenmesini Gül'e önerdiğini anlatan Ertaş, "Sayın Cumhurbaşkanı da bunu kabul etti. Bundan sonra senfoni orkestrasında bozlak söylenecek. Bunun sözünü aldım.'' diye konuştu.

Mazhar Alanson, yemeğin çok güzel geçtiğini dile getirerek, Gül'ün, ilettikleri konularla yakından ilgilendiğini aktardı. Alanson, "Müzikten, biraz havadan, sudan, güzel şeylerden bahsettik. Operaya kadar.'' dedi.

Orhan Gencebay da, özellikle müzik sektörü ve camiasının sorunları üzerinde durduklarını belirtti. Gencebay, yemekte siyaset konuşulup konuşulmadığına ilişkin soruya şu karşılığı verdi:

''Ülkemizin içinden geçtiği zor günler yaşıyoruz. Bunların hepsini atlatacağımıza ve daha iyi olacağımıza inanıyorum. Benim her zaman pozitif düşündüğümü bilen bilir. Negatif düşünecek ne var ki? Netice gönül barışında, akıl barışındadır. Biz bunu sağlayabilecek toplumuz. Kısa zamanda sorunlarımızı aşacağız inşallah. Siyaset konuşmadık.''

Sanatçı Zara ise Gül'ün çok iyi misafirperverlik gösterdiğini vurguladı. Zara, "Çok mutlu oldum. Sayın Cumhurbaşkanı bizi biraz daha yüreklendirdi. Gönlüm doldu." görüşünü dile getirdi.

İşte Neşet Ertaş'ın Çankaya'da çalıp söylediği türkü

Bu benim divane gönlüm
Yine haldan hale düştü

Mah cemalin şelvesinden
Dalgalanıp göle düştü

Kiminin meskanı külhan
Kimi derviş kimi sultan

Kimi öz yariyle mehman
Ben Leyla'mdan ayrı düştüm

Hüseyinem söyler demler
Didemden akıttın nemler

Benim çektiğim sitemler
Yardan bana caba düştü

Kaynak:
Bu haber toplam 842 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri