Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çapan ve Saçan neden alındı?

26 Eylül 2008 / 10:21
Gürbüz Çapan ve Adil Serdar Saçan'ın neden içeri alındığını merak ediyorsanız. Ergenekon İddianamesi'ndeki aleni delillere bakmalısınız. İşte....

Eski Organize Suçlar Şube Müdürü Adil Serdar Saçan ve Esenyurt Belediyesi'nin eski Başkanı Gürbüz Çapan'ın 8. dalga operasyonunda gözaltına alınmasının ayrıntıları Ergenekon iddianamesinden çıktı.

2455 sayfalık iddianamede söz konusu zanlılar hakkında önemli suçlamalar dile getiriliyor. Eski polis müdürü Saçan'ın ismi rüşvet iddialarıyla anılırken, bu suçlamalar Veli Küçük'ün evinden çıkan belgelere dayandırılıyor. Saçan'ın, Nesim Malki cinayetinin kilit ismi Erol Erkohen'i 5 milyon dolara yurtdışına kaçırdığı ileri sürülüyor. İddianamenin eklerinde yer alan belgelere göre Saçan, hakkında yurtdışına çıkış yasağı konulacak olan Erkohen'e bu durumu önceden bildirdi ve kaçmasını sağladı.

Birçok çete liderinden rüşvet almakla da suçlanan Saçan, 2001'de Ergenekon proje çalışması yapmış. Eski polis müdürünün kardeşi ve avukatı Serkan Saçan, ağabeyinin gözaltı gerekçesini 'Ergenekon sanıklarıyla irtibatı' olarak açıkladı.

Gürbüz Çapan'ın ismi ise iddianamede, örgütün kendi medyasını oluşturma çalışmaları çerçevesinde dile getiriliyor. Ergenekon'un Cumhuriyet Gazetesi için harekete geçtiği belirtilirken, Çapan'ın, Doğu Perinçek, İlhan Selçuk ve Veli Küçük'le Enka tesislerinde görüştüğü vurgulanıyor.

Cumhuriyet, Ergenekon adına satın alınmış

İddianamede, örgütün, kendi medyasını oluşturmak için emekli tuğgeneral Veli Küçük aracılığıyla harekete geçerek eski Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan'dan Cumhuriyet Gazetesi'ni satın almaya çalıştığı belirtiliyor. Medyada açılım çalışmaları kapsamında Doğu Perinçek, İlhan Selçuk, Ulusal Sanayiciler İşadamları Derneği Başkanı Kemal Özden, Gürbüz Çapan ve Veli Küçük'ün Enka tesislerinde görüştüğü bilgisine yer veriliyor. Bazı işadamlarının bu satın alma işlemi için yardımcı olduğu iddia ediliyor.

Ergenekon savcıları, iddianamede yaptıkları değerlendirmede şu bilgilere yer veriyor: "Cumhuriyet gazetesinin ele geçirilmesi ve reorganizasyon yapılması ile ilgili ele geçirilen dokümanlar, şüpheli ifadeleri ve gazetenin bugünkü durumu ele alındığında örgütün bu amacını gerçekleştirdiği ve amaçları doğrultusunda kullandığı anlaşılmaktadır. Çünkü 2001 yılına kadar sadece köşe yazarlığı yapan ve örgüt yöneticisi olduğu anlaşılan İlhan Selçuk, reorganizasyon çalışmalarının yapıldığı yıllar olan 2001 yılında gazetenin başyazarı ve imtiyaz sahibi olmuştur."

Bu arada eski polis müdürü Adil Serdar Saçan, kardeşi ve aynı zamanda avukatı olan Serkan Saçan ile görüştürüldü. Serkan Saçan ağabeyinin Ergenekon terör örgütü sanıkları ile olan irtibatı sebebiyle gözaltına alındığını ileri sürdü. Gürbüz Çapan'ın avukatı Turan Turan Öztürk ise müvekkilinin gözaltı süresinin uzatılmasına itiraz edeceklerini belirtti.

Kaynak:
Bu haber toplam 1970 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri