Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Carlos'tan Fener'e ağır eleştiri

03.01.2010 12:48
Türkiye'den kral gibi uğurlanan Roberto Carlos Fenerbahçe için öyle sözler söyledi ki kimse kulaklarına inanamadı... İşte Carlos'un sözleri;

Kısa bir süre önce Fenerbahçe'den ayrılan Roberto Carlos ayrılık sebeplerini açıkladı, Fenerbahçe'yi üzecek sözler etti:

"Fenerbahçe gerek imajımı, gerekse geçmişimi kullanarak bir hayli para kazandı. Ben ise futboluma baktım

- Aslında her şey iyi gidiyordu. Takımda hem ağabeylik, hem de liderlik yapıyordum. Bu durum bir yıl sürdü

- Zamanla değiştiler, sıradan futbolcu muamelesi yapmaya başladılar. Artık örnek değildim

- Ben Roberto Carlos’um. Beni sıradan oyuncu gibi göremezsiniz. Ayrılmamın ilk nedeni bu oldu"

Carlos Milliyet'ten Mehmet Çiftçi'ye konuştu:

FENERBAHÇE'Yİ BIRAKMAMIN TEK SEBEBİ

İşte satırına dokunmadan Roberto Carlos’un ağzından, 2.5 yıllık Fenerbahçe serüveni;

Benim Fenerbahçe’yi bırakmamın tek nedeni sevgisizliktir. Fenerbahçe büyük reklamlar yaparak beni transfer etti. Biri banka ve diğeri de telefon şirketi olmak üzere iki büyük sponsor şirket bulmuştu. Bunun yanında forma satış gelirleri vardı. Bunlardan tek kuruş almadım. Fenerbahçe gerek imajımı, gerekse geçmişimi kullanarak para kazandı. Ben ise futboluma baktım.

Roberto Carlos sadece marketing değil, aynı zamanda iyi bir futbolcu da. Sahada görevimi yerine getirdim. Beni transfer ettiklerinde ‘Takımda lider olacaksın, tecrübeni Fenerbahçeli futbolcularla paylaşacaksın’ gibi çok sayıda vaadde bulundular. Başlangıçta her şey iyi gidiyordu. Takımda hem ağabeylik, hem de liderlik görevini üstleniyordum.

ZAMANLA BANA SIRADAN FUTBOLCU MUAMELESİ YAPTILAR

Bu bir yıl sürdü. Zicolu dönemde çok başarılıydık. Takımla yönetim arasında köprü vazifesi yapıyordum. Ancak zamanla Fenerbahçe bana karşı değişti. Bana sıradan bir futbolcu muamelesi yapmaya başladılar. Artık onlar için örnek bir insan değildim. Oysa benim futbolculuk kariyerim başarılarla dolu. Ben Roberto Carlos’um. Beni sıradan bir oyuncu gibi göremezsiniz. Bu durum benim Fenerbahçe’den ayrılmamın ilk nedeni oldu.

BENİ ARTIK DİNLEMİYORLARDI

Fenerbahçe benim, liderlik, ağabeylik gibi görevlerime artık ihtiyaç duyulmadığını hissettiriyordu. Arkadaşlarımla ilgili sorunları anlatmaya başladığımda dinlemiyorlardı. Luis Aragones’in gelişi, Zico’nun kovuluşu, Brezilyalı oyuncuların transfer edilmesi hususlarında deneyimlerimden yararlanabilirlerdi. Çünkü ben bir futbolcudan daha fazlasını ifade ediyorum. Onlara fikrimi söyleyebilirdim.”

4 AY MAAŞ ALAMADIM

“Fenerbahçe’den 4 ay maaş alamadım. Bu beni fazla etkilemedi. Ancak bazı genç arkadaşlar da paralarını alamıyordu. Bu durumdan futbolcular rahatsızdı. Daha fazla detay vermek istemiyorum. Çünkü bu konular beni fazlasıyla üzüyor. Ama Maldonado’ya, Edu’ya yapılanlar, Zico’nun gönderiliş tarzı hoş seyler değildi. Beni ve takımı çok etkiledi. Düşünsenize Zico ile birlikte Şampiyonlar Ligi’nde Fenerbahçe tarihinin en başarılı sonuçları alınmıştı. Biraz şans yardım etse belki finale kadar da gidilebilirdi. Ama yaptıklarına, takım ile arasındaki sevgi bağlarına bakılmadan Zico gönderildi. Fenerbahçe’de öyle olaylar yaşadım ki, asla olabileceğini düşünmemiştim”.

SANTOS'UN YERİNDE OLSAM GİDERDİM

“Son günlerde Real Madrid’in, Andre Santos ile ilgilendiği yazılıp, çiziliyor. Özellikle İspanyol medyasında bu transfer konusunda sürekli yorumlar yapılıyor. Ben şahsen Andre’nin yerinde olsam bir dakika düşünmeden Real Madrid’e gider, Fenerbahçe’yi bırakırdım. Çünkü böyle bir fırsat bir daha kolay kolay gelmez”.

FIFA'LIK OLACAĞIZ

Yönetim bana haksız yere 1 milyon 875 bin euro ceza kesti. Nedeni de gitmek istediğimi söylediğimde hazırladıkları yeni sözleşmeyi imzalamak istememem. Avukatlarım anlaşma yolunu arıyor. Olmaz ise FIFA’ya gideceğiz

“Ben Fenerbahçe’ye geldiğimde burada futbolu bırakmak ve daha sonra bu kulübe hizmet etmek amacındaydım. Baktım ki, olmuyor. Gitme isteğimi Başkan Aziz Yıldırım ile Murat (Özaydınlı) beye anlattım.
Fenerbahçe’den gelen ilgisizlik yeni arayışlara başlamama neden oldu. Corinthians ile görüşmelere başladım. Amacım Fenerbahçe ile olan sözleşmemi tamamlamak ve mayıs ayında veda etmekti. Devre arasında gitmeyi düşünmüyordum. Bu konuyu yönetime açtığımda bana ‘Bonservis bedeli ödesinler, öyle git’ dediler. Şaşırdım. Sözleşmemde bonservis bedeli maddesi yoktu. Yani transfer sezonunda istediğim kulübe bedava gidebilirdim. Acele ile yeni sözleşme hazırladılar. Oraya bonservis bedeli eklediler. Geçerliliği olmayan tek taraflı hazırlanmış bir sözleşme. Bunu kabul etmeyince, 1 milyon 875 bin euroluk ceza kestiler. Neden 1 milyon 875 bin euro biliyor musun? Bana 4 aylık borçları vardı. Bu miktar 875 bin euro ediyordu. 1 milyon daha eklemişler üzerine, böylece hem bana olan borçlarından kurtuluyorlar, hem de bonservis parası getirmediğim için ceza kesiyorlar. Avukatlarım ile görüştüm. Anlaşma yolları arıyoruz. Olmazsa Fenerbahçe ile FIFA’lık olacağız.”
 

Bu haber toplam 3750 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri