Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çarşamba Gününe Dikkat!

04.05.2010 15:40
5 Mayıs tüm dünya çapındaki sistem yöneticileri ve aynı zamanda tüm internet kullanıcıları için çok önemli bir gün...
Çünkü 5 Mayıs'ta ICANN, ABD Hükümeti ve Verisign'ın başını çektikleri bir grup DNSSEC sisteminin ilk aşamasını devreye sokacaklar. Aslında son derece önemli ve faydalı olan bu gelişme, Çarşamba günü tüm Dünya'da internet erişimi sorunları yaşanmasına neden olabilir.

Domain Name System Security
Extensions veya kısa adıyla DNSSEC; çok yaygın olarak kullanılan Domain Name System (DNS) ve Internet Protocol (IP) sistemleri tarafından sunulan bilgilerin daha güvenli hale getirilmesi için oluşturulan yeni bir dizi ek özelliği ifade eden bir terim.

DNSSEC'in devreye girmesiyle beraber tüm DNS
sunucularından gelen yanıtlara dijital bir imza eklenecek ve böylece internet kullanıcıları ziyaret etmekte oldukları sitenin alan adının herhangi bir aldatmaca için kullanılmadığını ve güvenli olduğunu kolaylıkla tespit edebilecekler.

DNSSEC'in bu dijital imza gönderim ve alım süreci istemci ve
sunucu arasında ek bir dosya transferi gerçekleşmesine ihtiyaç duyuyor. Her ne kadar gönderilecek dijital imza dosyası çok küçük olsa da, bazı durumlarda 2 KB'a kadar bir büyüklüğe ulaşabilmesi ve bunun tüm internet iletişiminde gerçekleşecek olması genel bir yavaşlığa neden olabilir.

Daha da kötüsü, tüm büyük
internet servis sağlayıcıların (İSS) hazır olduklarını söyledikleri bu değişim için küçük İSS'lerin ne derece hazır olduğu bilinmiyor. Uzmanlar bu yüzden 5 Mayıs'ta bazı ciddi bağlantı sorunları yaşanabileceğini belirtiyorlar. Her PC'nin ayarları ve özellikleri farklı olduğu için yan yana duran iki makineden biri sağlıklı bir şekilde çalışırken, diğerinin sorun yaşayabileceğinin de altını çiziyorlar.

Üstelik bu aşamada kullanıcılar yeterince bilgilendirilmiş değiller. Yaşadıkları sorunlara anlam verememeleri ve
çözüm için ne yapmaları gerektiğini bilmemeleri genel bir karışıklığa neden olabilir.

CHIP
Bu haber toplam 1482 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri