Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Carter, krizin sorumlusunu Söyledi

10 Ekim 2008 / 16:51
Eski başkan Carter," Krizden Bush'un berbat ekonomik politikaları sorumludur" dedi.
Brüksel - ABD'nin eski başkanı Jimmy Carter, 1930 yılındaki "Büyük Buhran"dan bu yanaki en kötü küresel finansal krizden ABD Başkanı George Bush yönetiminin "berbat ekonomik politikalarını" sorumlu tuttu.
Carter, Brüksel'de gazetecilere yaptığı açıklamada, Bush'un 2001'de göreve başlamasından sonra savurganlık, büyük borçlanmalar ve dramatik vergi kesintilerinin piyasalardaki sıkıntı ve ekonomik krizin gerisindeki nedenler olduğunu belirtti.

ABD'de başkanlık seçimini kim kazanırsa kazansın, söz verdikleri reformların bazılarını ertelemek zorunda kalmalarına yol açacak ekonomik sorunları miras alacağını vurgulayan Carter, ekonomik olarak yapılanları düzeltmenin yıllar süreceğini söyledi.

ABD'nin 8 yıl önce bütçesinin fazla verdiğini, enflasyonunun düşük, istikrarlı ve güçlü bir ekonomiye sahip olduğunu ifade eden Carter, şimdi ülkesinin Çin'e "yaklaşık 1 trilyon dolar" borçlu olmasınına hayret ettiğini belirtti.

Carter, düzenlemelerin azaltılması ve Wall Sreet'ten denetimin çekilmesinin ABD finans sisteminde sorumsuz unsurları cesaretlendirdiğini, bankalara değerlerinden 30 kat fazla borçlanma olanağı sağladığını ifade etti.
Bu haber toplam 868 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri