Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uçak skandalında 3. Perde

20.03.2010 11:17
Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye'yi 17 yıl savunmasız bırakan skandalın farklı bir boyutu daha ortaya çıktı.
BUGÜN'ün gündeme getirdiği "Dokuz Uçak Skandalı' haberinde yer alan iddialarla ilgili olarak CASA'dan yanıt geldi. Şu anki adı Airbus Military olan firma, haberde yer alan CN 235 model CASA uçaklarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 2001 yılında Meltem- 1 projesi adı altında 9 adet Deniz Karakol uçağı tedariki için Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile anlaşma imzalandığını belirten firma, o zamanki adıyla EADS CASA olarak sözleşmedeki sorumluluklarını yerine getirdiklerini belirtti. Firma, 9 adet CN 235 uçağının teslimatının da 2003 yılında bitirildiğini kaydetti.

GİRDİĞİMİZ HALDE BİZE VERİLMEDİ

CN 235
uçaklarının Deniz Karakol Uçağı ve Sahil Güvenlik Uçağına dönüştürülmesi için gerekli konfigürasyonun uçaklara entegre edilmesi işlemini içeren Meltem-2 projesinin başka bir firmaya verildiğine işaret eden firma, EADS CASA'nın ihaleye girdiği halde kontratın Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından başka bir firmaya verildiğini aktardı. Ayrıca Meltem-2 kapsamında bahsi geçen görev sistemlerinin EADS CASA kontratında yer almadığı bilgisini verdi.

HER PLATFORMDA İLİŞKİ SÜRÜYOR

Airbus Military'nin Türk savunma ve havacılık sanayi ile güçlü ve devam eden bir ilişkisinin bulunduğunu belirten firma açıklamasında, bu ilişkinin yalnızca
askeri platformlarda değil sivil platformlarda da devam ettirmeyi taahhüt ettiği vurgulandı. Ayrıca açıklamada EADS CASA'nın bu tipteki uçak platformlarında dünya lideri olduğu kaydedilerek, EADS CASA sistemleriyle donatılmış uçakların ABD Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın da aralarında bulunduğu birçok dünya ülkesinde başarılı bir şekilde hizmet verdiği belirtildi.

7 YILDIR BEKLETİLİYOR

CASA'nın açıklaması ilginç bir gerçeği ortaya koydu. Entegrasyon
işi Meltem-2 projesi kapsamında Fransız Thales firmasına verilen uçakların 7 yıldır hangarlarda bekletildiğini gözler önüne serdi.

Uçakları kullanacak pilot kalmadı

Deniz Karakol
Uçakları'nın 1993 yılında hizmet dışı kalmasıyla bu uçaklarda görev yapacak olan pilot ve uçaklardaki cihazları kullanacak operatör astsubaylarının da Deniz Kuvvetleri'nden ayrıldığı belirlendi. 1993 yılında harbe hazır 45 pilot varken bu rakımın Eylül 1997'de 2 harbe hazır pilota düştüğü daha sonra bunların da ayrıldığı öğrenildi. Yeni Deniz Karakol Uçakları'nın gelmesi halinde pilotlar ve operatörler için 'yeni doğmuş bebek gibi olacaklar" benzetmesi yapılıyor. Pilot ve operatörlerin yeni sistemi ve görevleri öğrenmesi için yıllar geçmesi gerektiği vurgulanıyor. En önemli eksikliklerden birinin de Deniz Karakol Uçakları'nın görevini birlikte koordine edeceği gemi personelinin de Deniz Karakol Uçaklarıyla nasıl çalışılacağını bilmedikleri aktarılıyor. Ayrıca Meltem-2 ve Meltem- 3 projelerinin geldiği safha hakkında komutanlara bilgi verilirken özellikle
"Projede sorun kalmamıştır" ifadelerini kullandıkları belirtiliyor.

BUGÜN GAZETE
Bu haber toplam 1112 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri