Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çayın kalitesi havuzla

29 Mayıs 2008 / 10:08
Çayın kalitesini havuz belirleyecek.

Çay Sanayicileri kaçak çayla mücadele, kalite ve fiyat oluşturmak amacıyla ortak hareket edecek. Çay Sanayicilerinin oluşturacağı konsorsiyumda çay fiyatları ve kalitesi havuz sistemiyle belirlenecek.

Türkiye'de kaçak çayların etkisiyle kuru çay piyasasında yaşanan kalite denetimsizliği ve fiyat karmaşasının önüne geçebilmek için çay sanayicileri ortak hareket etme kararı aldı. Çay Sanayicisi İşadamları Derneği (ÇAYSİAD) Başkanı Rahmi Üstün, sektörle ilgili olarak Rize'de yapılan son sorunlarına çözüm çay arama konferansında, çay sanayicilerinin bir araya gelerek, her bakımdan kontrolü sağlamak için birlikte hareket etme kararı aldıklarını açıkladı. Rahmi Üstün, değerlendirmesinde şu bilgilere yer verdi: "Rize'de yapılan toplantıda piyasada fiyatın maliyet artı kâr üzerinde oluşmasını sağlamak amacıyla ortak bir konsorsiyum kurulması kararını aldık. Özellikle büyük marketlerin toptan alıp kendi markalarını vurdukları kuru çayların satışı ve fiyatının tek elden oluşması için çaba göstereceğiz. Maliyet üzerine belirli bir oranda konacak kâr payı ile satışı yapılacak dökme çayın tüketiciye de kaliteli olarak ulaşması gerekiyor. Bunun için konsorsiyumda yer alacak firmalarda kalite standardı aranacak. Son yıllarda özellikle kaçak çay girişi nedeniyle zor durumda kalan özel sektörün ilk kez bir araya gelerek böyle bir oluşumu sağlaması kararı sektöre büyük yarar getirecektir diye umuyoruz. Belirlenen kriterlerle göre yapılacak satış nedeniyle, piyasada denetim de kolaylaşacak ve özellikle büyük oranda kaçak çay kullananlarda böylelikle tespit edilmiş olunacaktır. Bu birliktelik ileriki yıllarda, çayda bir holdingleşme şeklini de alabilecektir"

'DENETİM SORUNLARI ÇÖZMEDİ'

Rahmi Üstün, bu yıl hava şartlarının etkisiyle yaş çay yaprağı üretiminde geçen yıla göre yüzde 40 gibi yüksek bir oranda düşüş meydana geldiğine dikkat çekerek, "Türkiye'de yılda 40-50 bin ton çayı çeşitli şekillerde kaçak olarak sokanlar, yaprak rekoltesindeki düşüş nedeniyle hazırlık içindeler. Meydana gelecek açığı kapatmak için, kaçak çay girişini 70-80 bin tona çıkarmanın hesabı içindeler. Devletin şimdiye kadarki uygulamaları sorunu çözmedi. Artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Devlet, gümrük kapıları ile sınırlarında denetimleri sıklaştırarak, kaçak çay girişini mutlaka önlemelidir. Aksi takdirde, hem sanayici hem de üretici büyük zarar görecektir. Zaten kuru çay üreten fabrika sayısı bir yılda 160'dan 70'e kadar düştü. Bunların da kapanması Doğu Karadeniz'de önü alınamayacak sıkıntılar yaratır" diye konuştu.

Yeni Şafak - Kamil Anahar

Bu haber toplam 864 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri