Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Listede biz de varız her an öldürülebiliriz

24.03.2009 09:49
Çeçenistan'daki Kafkas İmarat Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nın kardeşi Vaha Umarov arda arda yaşanan suikastlerden sonra “Sıra bende” dedi.
İstanbul'da peşpeşe işlenen Çeçen cinayetlerinin ardından gözler Türkiye'de yaşayan ve iddiaya göre FSB'nin ölüm listesinde yer alan diğer Çeçen komutanlara çevrildi. Rusya'nın hazırladığı ölüm listesinin tepesinde yer alan üç isim Türkiye'de yaşıyor. Listede adları bulunan Çeçenistan'daki direniş hükümeti olan Kafkas İmarat Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı Dokko Umarov'un İstanbul'da yaşayan kardeşi Vaha Umarov, geçtiğimiz haftalar Zeytinburnu'nda katledilen Ali Osaev'in kardeşi Hamit Osaev ve Dokko Umarov'un istihbarattan sorumlu yardımcısı Müslim M., Yeni Şafak'a konuştu. Çeçen istihbaratçı Müslim M., Rus yanlısı Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov'un Çeçenistan'da yayın yapan Checnia Today adlı televizyon kanalında Osaev cineyetini kendilerinin işlediğini itaraf ederek, "Türkiye'de bir kedi öldürdük" dediğini ve bu görüntülerin ellerinde olduğunu ifade etti. Müslim M., ekrandaki bu itirafından sonra Kadirov'un 20 Nisan'da Türkiye'ye geleceğini ve bu ziyareti sırasında hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını dile getirdi.

AVRUPA DAHA GÜVENLİ

Vaha Umarov ise Çeçen cinayetleri incelemek üzere Fransa'dan Türkiye'ye gelen resmi heyetin amacının ülkelerinde yaşaşan 17 bin Çeçen mülteciyi korumak olabileceğini ifade ederken, 'Avrupa ülkeleri bu konunun üzerine düşüyorlar. Çünkü Avrupa'da yaşayan Çeçenlerin sayısı 110 bin civarında. Bunlar sadece 40 bini Belçika'da bulunuyor. Biz Türkiye'de ölüm kalım savaşı yaşarken, Avusturya halkı, suikaste uğrayan bir Çeçen'den dolayı İçişleri Bakanı'nı istifaya davet edebiliyor. Bu çok önemli birşey. Türkiye bize yardım ediyor ancak, polisimiz bizi daha fazla korumalı. Kadirov'un adamları hergün gölge gibi peşimizde" dedi.


AÇLIK ÇEKİYORUZ

Hamit Osaev de Türkiye'de barınan Çeçenlerin neredeyse açlık sınırında yaşadıklarını ve Rus işgali altında olan Çeçenistan'ın mücadelesi tamamlanmadan davalarından vazgeçmeyeceklerini söyledi. Ölmekten korkmadıklarını ve her an ölüme hazır olduklarını dile getiren Hamit Osaev, "Biz bu davada 45 bini çocuk olmak üzere toplam 250 bin şehit verdik. Abim ölümden korkmadığı için öldü. Korksaydı kendini korur Türkiye'den kaçar en azından saklanırdı. Ama mücadele etti" dedi.


Bizi sindirmek istiyorlar

İstanbul'da işlenen Çeçen cinayetlerinin Rus gizli istihbaratı tarafından kendilerine yönelik bir sindirme politikası olduğunu belirten Vaha Umarov, bu cinayetlerin basına bir iç hisaplaşma gibi yansıtıldığını, oysa durumun çok farklı olduğunu söyledi. Umarov, "Sanki işlenen her cinayette bizim parmağımız varmış gibi yayın yapıldı. Bizi mafyavari bir oluşummuşuz gibi göstermeye çalışan bir yapı var. Abim Dokko, özel is-tihbarat kanalından hepimize haber gönderdi 'Dikkatli olun. Kadirov'un adamları sizin için geliyorlar' diye.


İstanbul'daki Çeçenler tek tek öldürülüyor

Türkiye'de öldürülen Çeçen liderlerin listesine her gün yenisi ekleniyor. Çeçen Çeçen ordusunda Ruslara karşı savaşan komutan Gazi Edilsultonov, 6 Eylül 2008'de akşam saatlarinde Başakşehir'de silahlı kişi ya da kişilerce öldürülmüştü. 9 Aralık 2008'de de yine akşam saatlerinde kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce silahlı bir saldırı sonucu Çeçen ordusunda savaşan Çeçen komutan İslam Canibekov Ümraniye'de katledilmişti. Son olarak 26 Ocak 2009'da Çeçen savaşçıların önde gelen isimlerinden Ali Osaev, akşam saatlerinde Zeytinburnu'nda evinin önünde silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.
Bu haber toplam 1156 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri