Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çekirdek kabukları atılmasın!

28 Mayıs 2008 / 09:48
Çekirdek kabukları artık yere atılmayacak.

Sivas Belediyesi tarafından başlatılan Çevre Bilincini Geliştirme Kampanyasıyla vatandaşlar artık yedikleri kuruyemişlerin kabuklarını sokağa atamayacak.

Kampanya kapsamında kuruyemiş satan işyerleri, satışını yaptıkları kuruyemiş ile birilikte vatandaşlara boş kese kağıdı da verecekler. Boş olan kese kağıdı ile içinde kuruyemiş olan kese kağıdı birbirine bitişik olacak ve vatandaşlar yedikleri kuruyemişin kabuklarını boş olan kese kağıdına atacaklar.

Belediye Başkanlığı öncülüğünde başlatılan projeye, Milli Eğitim Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü, Çevre ve Orman Müdürlüğü, Tema Vakfı Sivas İl Temsilciliği, ilgili sivil toplum kuruluşları, oda, vakıf ve dernek üyeleri de destek veriyor. Projenin startını öğrencilerle birlikte veren Belediye Başkanı Sami Aydın vatandaşları ve esnafları da projeye destek olmaya çağırdı. 27 Haziran Öğretmenler Parkında Çevre Bilincini Geliştirme Kampanyası hakkında bilgi veren Aydın, "Bu çalışmayla Sivas'ımız yaşanılabilir bir kent olacak. Kentlilik bilinci anlayışıyla diğer illere de örnek olacak bu kampanyaya uymayanlar için de yasal işlem yapılacak. Amacımız esnafımıza ceza kesmek değil, şehrimize sahip çıkmaktır" dedi.

Parkta otururken, yolda yürürken, balkonda keyif yaparken hatta sinema salonu ile otobüste bile çekirdek çitlemekten vazgeçmeyen vatandaşlar, belediye tarafından başlatılan bu kampanyayı dikkate alırlarsa en çok çöpçülerin yüzü gülecek. Özellikle yaz aylarında sokaklara atılan çekirdek kabukları temizlik işçileriyle, çevrecileri kızdırıyordu.

Sivas'ta kuruyemiş üzerine faaliyet gösteren yaklaşık 150 işyerinin projeye gerekli desteği vermesi bekleniyor. Çevre bilincini uyaracak kampanyaya uymayanlara 125 YTL para cezası uygulanacak.

Kaynak:
Bu haber toplam 1314 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri