Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Köşeye sıkışan Uzan bakın ne yaptı

15.11.2009 02:14
Libananco’nun 10.1 milyar dolarlık davasının geçen haftaki duruşmasına gitmeyen Uzan, can güvenliğini bahane ederek, mahkemeyi ifade vermek için Paris’e çağırdı
Fransa’ya sığınan Genç Parti Lideri Cem Uzan, Paris’te hapsoldu. Hakkında verilen tutuklama kararları nedeniyle Fransa dışına çıkamayan Uzan, Libananco şirketi tarafından açılan tahkim davasına da katılamadı. Mahkemeye dilekçe veren Uzan, can güvenliğinin olmadığını öne sürerek, mahkeme heyetini Paris’e çağırdı.

Libananco davasında Cem Uzan süprizi yaşandı. Merkezi Güney Kıbrıs’ta bulunan Libananco şirketinin Türkiye aleyhine açtığı 10.1 milyar dolarlık tahkim davasının son duruşmaları geçtiğimiz hafta ABD’de yapıldı ve duruşmalar bir hafta sürdü. Duruşmalarda iki taraf da, iddialarla ilgili son savunmalarını yaparak son belgelerini sundu. Mahkemenin, kararını ise mart ve nisan aylarında vermesi bekleniyor.

UZAN KÖŞEYE SIKIŞTI

Daha önce, mahkemeye tanık olarak ifade vermek için başvuruda bulunan Cem Uzan, duruşmalara katılmadı. Bunun yerine bir dilekçe vererek, hakkındaki tutuklama kararları ve can güvenliğinin olmaması nedeniyle Fransa dışına çıkamadığını mahkemeye bildirdi. Cem Uzan, uygun görülürse mahkemenin görevlendireceği bir heyete ifadesini Fransa’da vermek istediğini bildirdi. Mahkeme heyeti ise bu taleple ilgili olarak henüz karar vermedi. Mahkeme, Uzan’ın dinlenmesine karar verirse, bir heyet Paris’te Uzan’ın ifadesini alacak.

ABD’YE GİTSEYDİ TUTUKLANACAKTI

Cem Uzan’ın Fransa’ya sığınmasının ardından Türkiye’deki mahkemelerden tutuklanması konusunda birçok karar alındı. Ayrıca, ABD’li cep telefonu şirketi Motorola’nın da ABD mahkemelerinde Cem Uzan’ın tutuklanması konusunda aldırdığı kararlar bulunuyor. Dolaysıyla, Uzan, Libananco mahkemesine katılmak için ABD’ye gitseydi, tutuklanarak ABD hapishanelerine atılacaktı. Bu nedenle, Uzan’ın Fransa dışına çıkmadığı öğrenildi. Uzan’ın, can güvenliğinin olmadığı yönündeki iddiaları ise inandırıcı bulunmadı.

STAR
Bu haber toplam 996 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri