Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uzanlar'ın 'B' Planı

26.03.2010 12:29
Cem Uzan, Libananco davasında ABD'nin "köpek balığı" lakaplı avukatına 5 milyar dolar verecek.

Türkiye'yi soyup soğana çevirmeyi boynuna borç bilen Uzanlar, Fransa'da görülen Libananco davası için ABD'de bu alanın en iyi avukatı olan "Köpek Balığı" lakaplı Stwurt Neilberger'i tuttu. Uzanlar davayı kazanmaları halinde Neilberger'e tam 5 milyar dolar verecek.

 

Ayrıca bu avukat 2 cep telefonu şirketini ikna ederek Uzanlar'a destek olmasını sağladı. Tabii karşılığında bu şirketlere de 3.5 milyar dolar verilecek.

 

Libananco şirketinin, el konulan Çukurova Elektrik (ÇEAŞ) ve Kepez Elektrik hisselerinde zarara uğradığı gerekçesiyle Türkiye Cumhuriyeti hakkında açtığı 10 milyar dolarlık tahkim davasında, üçüncü gün duruşmaları dün akşam sona erdi.

 

Paris’te Dünya Bankası binasında görülen dünkü duruşmada Ürdün’ün başkenti Amman’dan videokonferans yoluyla ifade veren Libananco’nun sahibi görünen Ali Cenk Türkkan’ın sorgusu 14 saat sürdü. Dün ayrıca Fransa’dan siyasi sığınma hakkı isteyen Cem Uzan da 2 saat boyunca sorgulandı. Cem Uzan ifadesinde, Libananco şirketi Ali Cenk Türkkan üzerine kayıtlı olmasına rağmen gerçekte kendisine ait olduğunu ifade etti.

 

Enerji Bakanlığı’nın avukatları ise bu satışın gerçek bir satış olmadığını, geçmiş tarihli belge düzenlenerek imtiyaz sözleşmeleri iptal edilen ÇEAŞ ve Kepez’in yüzde 60’ının Libananco’ya satılmış gibi gösterildiğini ileri sürdüler. Cem Uzan satışın gerçek olduğunu ifade edince, Türkiye’nin avukatları satış işlemine konu olan hisselerin karşılığında yapılan ödemelerin belgelerini göstermesini söylediler. Ancak Uzan belgeyi ibraz edemedi.

 

‘İfadesi çelişki dolu’

 

Türkiye’nin avukatları Hakan Uzan’ın ifadesinin ise toplam 14 saat sürdüğünü ve 2 gün devam ettiğini belirttiler. Avukatlar 14 saatte alınan ifadelerin çelişkilerle dolu olduğunu ve gelişmelerin Türkiye lehine olduğuna da dikkat çektiler.

 

Bu duruşmada Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıkları Çözüm Merkezi’nin davanın “esastan görüşülüp görüşülmeyeceğini” karara bağlayacağını belirten avukatlar kararın Türkiye aleyhine çıkması halinde esastan görüşmelere geçileceğini söyledi.

 

Bu duruşmalarla ilgili kararın 2 - 6 hafta arası bir sürede çıkmasını beklediklerini kaydeden avukatlar davanın esastan görülmesi halinde birçok konunun gündeme geleceği için şimdilik daha fazla ayrıntı vermek istemedi.

Bu haber toplam 1648 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri