Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cem Vakfı Başkanını Kim Korkuttu?

02.12.2009 23:46
Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzetin Doğan, yıllardır uyarıldığını söyledi. Ve ilginç açıklamalar yaptı.

Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzetin Doğan, kendisinin yıllardır alevi yurttaşlarının haklarını savunduğunu belirterek, zaman zaman çevresindekilerin 'sen ateşle oynuyorsun' uyarısında bulunduğunu söyledi.

Doğan, Alevi Kültürünü Araştırma Derneği'nin Seyhan Otel'de düzenlediği programa katıldı. Türkiye'de yaklaşık 20-25 milyon Alevi'nin yaşadığını anlatan Doğan, "Bazıları 'Türkiye'de 15 milyon alevi yaşıyor' diyor. Onların dediği olsun ve 15 milyon Alevi'nin haklarını istiyoruz. Ben görüştüğüm bütün siyasilere Alevi kesiminin dış güçler tarafından kullanılabileceği uyarısında bulundum. Bütün partilerin genel başkanlarına bu konuyu anlattım. Alevilerde kin ve nefretten, çatışma ve kavgadan uzak durma öğretisi var ama bu insanların da hakları var. Alevilerin meselesi sadece Alevilerin değildir. Alevilerin görmezlikten gelinmesi dış güçler açısından bundan daha iştah kabartıcı bir durum olamaz. Türkiye'nin iç çatışmasına dönüştürülebilir. O zaman bunun önüne geçmeye kimsenin gücü yetmez." dediğini aktardı.

Geçmişte siyasi parti temsilcilerine alevilerin sorunlarını anlattıklarında oyların düşeceği endişesiyle sorunun çözümüne yanaşmadığını anlatan Doğan, sadece Cem Evi açılışlarında kurdele kesildiğini hatırlattı. AK Parti hükümetinin de alevi çalıştayları düzenlediğine dikkat çeken Doğan, 2002 yılından beri 613 tane Cem evinin yapıldığını söyledi. Doğan, sünni ve alevilerin birlikte yaşadığını, kız alıp verdiğini vurgulayarak şimdiye kadar bir çatışma yaşanmadığını hatırlattı.

Alevi Kültürünü Araştırma Derneği Adana Şube Başkanı Hasan Atıcı da, İslam'da kul hakkının bulunduğunu belirterek, "Tüm vatandaşların vergilerinden oluşturulan bütçelerden sadece sünni İslam öğreticilerine kadro, mali ve sosyal haklar sağlanmaktadır. Aynı haklar alevi İslam inanç öğreticilerine de verilmelidir. Alevi inanırlar tarafından yönetilen Özerk Alevi İslam Enstitüsü kurulmalı. Madımak Oteli müze yapılmalı" şeklinde taleplerini sıraladı.

Programda ayrıca Mehmet Altuntaş ve Davut Tümkaya da birer konuşmu yaptı

Bu haber toplam 1298 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri