Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cemaat var cami elden gidiyor

08 Temmuz 2008 / 13:44
Bir cami, cuma namazında cemaati sokaklara taşıyor diye kapatılıyor. Bundan sonra sokakta namazın da cezası var.

İtalya'da hükümet, geçmişte radikal gruplarla ilişkisi olduğu öne sürülen bir camiyi kapatacağını açıkladı. Kapatma gerekçesi ise cuma günleri cemaatin camiye sığmadığı için sokakta namaz kılması.
Dahası da var... İtalya'da sokakta namaz kılana da ceza geliyor.

BBC'de yer alan habere göre Milano'daki Jenner Camisi'nde her hafta 4.000 Müslüman namaz kılıyor. Eski bir garajdan bozma olan bu caminin cemaati, Cuma namazı sırasında sokaklara taşıyor.
1988'de İslami kültür merkezi olarak açılan cami cemaatinin, oldukça küçük olan mekâna artık sığmıyor olması bölge halkını rahatsız etti. Yerel halk sokaklarda namaz kılınmasından şikayetçi olunca düğmeye basıldı.
Milano'daki camiyi polis sıkı gözetim altında tutuyor


Kapatma için İtalya hükümetinin bulduğu gerekçe ise geçmişte bu camininin adının radikal güçlerle anılması.

Ateşli vaazlarıyla tanınan İmam Ebu Ömer, 2003 yılında bu camiye giderken kaçırılmış ve Mısır'a götürülerek işkence görmüştü. 26 CIA ajanı ve İtalyan istihbarat görevlisi halen bu olayla ilgili olarak Milano'da (çoğu gıyaben) yargılanıyor.

SOKAKTA NAMAZA CEZA

Yeni sağcı hükümetin İçişleri Bakanı Roberto Maroni, caminin gelecek aya kadar kapatılacağını ve gelecekte sokakta namaz kılan herkese ceza kesileceğini söyledi.

PARALI CAMİİ

Cemaate alternatif namaz mekanı olarak bir zamanlar Beatles'ın konser verdiği bir stadyum gösterildi. Ancak belediye, stadyumun haftada dört kereden fazla kullanılamayacağını ve buraya giren herkese bilet kesileceğini söylüyor.

Caminin imamı Abdül Hamid Şari, namazları için bir yer kiralamaya hazır olduklarını fakat "göçebe muamelesini de kabul edemeyeceklerini" belirtti. İmam Şari "Biz Milanolu'yuz. Önerilen çözümü kabul etmiyoruz." dedi.

KATOLİKLER DESTEK ÇIKTI

Kentteki Katolik Kilisesi yetkilileri de Müslüman cemaate destek verdi. Peder Gianfranco Bottoni, insanların dua etmesine engel olmanın faşistlik olduğunu söyledi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1428 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri