Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cemil Çiçek Suikast iddiasını Doğruladı

21.12.2009 18:58
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında, Başbakanlık Yeni Bina'da gerçekleştirilen toplantı yaklaşık 6,5 saat sürdü. Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ele alınan konuları açıkladı.

Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek'in açıklama yapması bekleniyor.

Dış Türkler ve Akraba topluluklar başkanlığı ile ilgili yeni bir birim kuruluyor. Dünya üzerindeki 220 milyonu bulan soydaş ve akradaba toplulukları ile birlikte 5 milyona yakın dışarda yaşayan vatandaşlar için daha iyi hizmet götürülmesi için birim kuruluyor. Dış dünyada yaşayan vatandaşların sorunların takibi, yurt dışışında okuyan ve Türkiye'ye gelen öğrencilerin sorunlarının çözümü ve hizmetlerin tek çatı altında toplanması mümkün olacak.  Çiçek, kamu kaynaklarının bu konuda daha verimli kullanılması için bu birimin kurulduğunu söyledi.

YARDIMA MUHTAÇLAR İÇİN ÖZEL DÜZENLEME

Gümrüklerle ilgili Başbakanlığa bağlı Gümrük Müsteşarlığı'nın yeniden düzenlenmesi ele alınmıştır.

Sosyal yardımlarla ilgili yeni bir düzenleme için çalışmalar başlatıldı. Sosyal yardım başvurusu yapan kişilerin  bürokratik dağınıklılğı gidermek için yeni düzenlemeye gidiliyor. Sosyal Yardım için başvuran için 8-10 yerden belge almakta ve vatandaş yardıma ihtiyacı olduğunu kendisi ispatlamak zorundadır. Vatandaşın tek tek belge toplamak yerine müracaat eden vatandaşla ilgili kayıtların tek elden yapılmasının sağlanması ve çok kısa sürede vatandaşın talebinin yerine getirilmesi mümkün hale gelecektir. 15 günde elde edilen belgeler şimdi 7 saniye içinde çözüme kavuşmuş olacaktır.  Bakan Çiçek, bu sistem sayesinde haksız yere devletten para isteyenlerin de böylece açığa çıkacağını söyledi. Bakan Çiçek bu projenin pilot uygulaması yapılan bir ilde 5 bin kişinin haksız ödeme aldığının ortaya çıktığını söyledi.

Bakan Çiçek, DTP'nin kapatılıp eski DTP'li vekillerin BDP'ye geçişiyle ilgili soruya da, herkesin yaşananlardan ders çıkarması gerektiğini, kimsenin hukukun üstünde olamayacağını, herkesin yasalar çerçevesinde faaliyetlerini sürdürmesi gerektiğini savundu.

Bakan Çiçek, Bartholomeos ile ilgili Dışişleri Bakanı'nın sözlerinin hükümetin açıklaması olduğunu, hükümetin azınlıklara yönelik çalışmalarının ortada olduğunu dile getirdi. Bakan Çiçek, Türkiye'yi şikayet eden bir uslup doğru değil, tasvip de etmiyoruz.

KİMSEDE SUÇ İŞLEME AYRICALIĞI YOKTUR

Bakan Çiçek, Arınç'la ilgili kendisi ile ilgili bir değerlendirme söz konusu olduğu için kendisiyle konuşuldu. Yargı konuya el koymuşdur son derece önemlidir. Ancak daha fazla açıklama yapamam.

Bakan Çiçek, Türkiye'nin bugüne kadar terörü asayiş ve güvenlik konusu olarak ele almış ve bu konuda gerekenler eksiksiz yerine getirilmiştir. Ancak bugün sadece asayiş ve güvenlik olarak değil, bu konuyla ilgili dış destekler ve başka bağlantılar, ve konunun tüm alanları ile yürütülmesine karar verilmiştir. Bugüne kadar Avrupa'de terörist olduğu açıkça ortaya konmasına rağmen hiçbir ülke kimseyi teslim etmemiştir. Hükümet buna göre tedbirini almaktadır. Bakan Atalay'ın yaptığı çalışmalar Milli Güvenlik Kurulu ve daha öncesinde değerlendirilecektir.

Bakan Çiçek, Arınç'a suikastle ilgili suçu kim işliyorsa muamele yapılacaktır. Kimseye suç işleme ayrıcalığı tanınmaz. Bu konunun ne kadar kısa sürede ortaya konması herkesin menfaatine olacaktır.

Bu haber toplam 1796 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri