Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Seçimle gelen, seçimle gider

25.12.2009 20:33
Seçimle gelenin seçimle gideceğinin herkesin kabul etmesi gerektiğine işaret eden Çiçek, önemli mseajlar verdi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Türkiye'de demokrasi problemi ile hak ve özgürlükler talebi olduğunu söyledi.

Çiçek, Meclis Genel Kurulu'nda görüşülen 2010 Yılı Kamu Bütçesi hakkında hükümetin görüşlerini açıkladı. Çiçek, bunun AK Parti hükümetinin hazırladığı 8. bütçe olduğunu belirterek, muhalefet partilerinin devamlı olarak iktidarın yaptıklarını eleştirdiğini söyledi. Çiçek, muhalefetin klasik üslubunu devam ettirdiğine dikkat çekerek, "Bu dönemde hiç doğru iş yapmadık mı? Teşekkürü hak edecek küçük bir iş yapmadık mı?" sorusunu yöneltti. Çiçek, hükümet olarak yaptıkları her işi milletin yararına olduğu için yaptıklarını kaydetti.

Yıllar içinde müzakere yönteminde ilerleme sağlanamadığını ifade eden Çiçek, muhalefetin kötüleme, karalama yöntemine devam ettiğini öne sürdü. İktidarın ne yaptığının belli olduğunu anlatan Çiçek, vatandaş açısından meçhul olanın muhalefetin ne yaptığı olduğunu vurguladı. Çiçek, çağdaş muhalefetin iktidarın yanlışlarını eleştirmesini ve yapacaklarını ortaya koyması gerektiğine dikkat çekti. Çiçek, 7 yıldır yaptıklarının ve yürüyüşlerinin belli olduğunu, muhalefetin ne yapacağını bu kürsüden ortaya koyması gerektiğini anlattı.

Çiçek, göreve geldikleri tarihten bu tarafa en fazla önem verdikleri konunun eğitim olduğunu söyledi. 2002 yılında eğitime 7,5 milyar ayrıldığını, bu yıl ise rakamın 28 milyar olduğunu söyledi. Çiçek, her okulda bilişim sınıflarının kurulması, her ile bir üniversite kurulmasının bir teşekkürü hak eden girişim olduğunu kaydetti. AK Parti'nin oyunun bu kadar yüksek olmasının nedeninin eğitim ve sağlık alanında yaptıkları başarılı çalışmalar olduğunu kaydeden Çiçek, "Büyükler teşekkür etmese de bile küçükler teşekkür ediyor." diye konuştu.

CHP'YE TEŞEKKÜR ETTİ

Çiçek, AB üyeliğinin Türkiye'nin yararına olduğunu ve göreve geldikleri günden beri canla başla çalıştıklarını söyledi. Çiçek, AB uyum paketlerinde CHP'nin kendilerine önemli oranda desteği olduğunu söyledi.

Türkiye'nin ekonomik alanda dünya genelinde ikinci ligden birince lige çıktığına işaret eden Çiçek, Türkiye'nin hedefinin ilk etapta ilk ona girmek olduğunu söyledi. Türkiye'nin gelişmiş G-20 ülke arasında yer aldığını söyleyen Çiçek, gelecekte daha Türkiye'nin hedefinin ön sıralarda yer almak olduğunu anlattı. Çiçek, Türkiye'nin 2023'te çok farklı bir yerde olacağını ifade etti.

"ÜLKEMİZDE DEMOKRASİ PROBLEMİ VAR"

Gelişmiş ülkelerin bir kaçı haricinde tamamının demokrasiyle idare edildiğini anlatan Çiçek, "Ülkemizde demokrasi problemi var, bunu kimse görmemezlikten gelemez. Bir hak ve özgürlükler talebi var. Bunu da görmemezlikten gelemez. Türkiye'nin modernleşme, çağdaşlaşması yüz yıllık macerasıdır. Cumhuriyet bunu bir proje haline getirmiştir. Bize düşen çok partili parlamenter sistemde hedefine ulaştırmak, gerçekten çağdaş ölçeklerde, çağdaş ölçütlerde bir demokrasiyi Türkiye'de yerleştirmektir." dedi.

Seçimle gelenin seçimle gideceğinin herkesin kabul etmesi gerektiğine işaret eden Çiçek, şunları söyledi: "Aksi halde yaptığımız seçimlerin hiçbir anlamı kalmaz. Seçime varız, sandığa varız ama pazartesi günü eğer benim dediğim istikamete tercih olmazsa ne yapacağız. Bunu uzaklaştırmanın yollarını arayan bir Türkiye'nin çağdaş dünyada yeri yoktur ve olamaz. Onun için şunu kabul edelim. Türkiye uzunca bir zamandan beri bir arayışın içinde, çok daha ağır bedeller ödeyerek bugünlere gelmiştir. "

Çiçek, cumhuriyetle beraber tebalık dönemi bittiğini ve vatandaşlık dönemi başladığını belirterek, tebanın verilenle yetindiğini, vatandaşın ise talep eder durumunda olduğunu söyledi. Vatandaş yok farz edilerek ve verilenle yetinmesinin istenmeyeceğini, taleplerin karşısında bugüne kadar hep aynı gerekçelerle karşılaşıldığını söyleyen Çiçek, "Her hak ve özgürlük talebi sonunda ya devlet yıkılıyor, ya rejim çöküyor, ya millet bölünüyor. 50 senedir geçmişte yaşadığımız travmalar var. Artık kendimize gelmemiz lazım. Bölgesel güç olmamız lazım. Dünyada bu kadar ekonomik güce sahip ülkenin korkularla ve vehimlerle bir yere varması mümkün değil. Tebdirimizi sağlam alacağız. Geleceğe de güvenle bakacağız. Her hak ve özgürlük talebinde bir şey izah edemeyiz."

Bu haber toplam 910 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri