Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cerrah ve 8 polise yargı izni yok

22 Temmuz 2008 / 14:53
İdare Mahkemesi, Celalettin Cerrah ve eski İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler'in de aralarında bulunduğu 8 polisin yargılanmalarına izin vermedi.
İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, Hrant Dink cinayetinde ihmalleri bulunduğu öne sürülen İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve eski İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler'in de aralarında bulunduğu 8 polisin yargılanmalarına izin vermedi.

İstanbul Valiliği'nin, Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili olarak Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah hakkında soruşturma izni vermemesi üzerine Dink ailesinin avukatları bu karara itiraz etmişti.

Valiliğin görevi ihmal suçundan soruşturma izni verdiği eski İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler ve İstihbarat Şubesi'nde görevli 6 memur ise bu kararın iptali için başvuruda bulunmuştu.

İtirazları karara bağlayan İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, Ahmet İlhan Güler ve İstihbarat Şubesi'nde görevli 6 memur hakkında verilen soruşturma iznini, yöntem ve yasaya uygun bulmayarak iptal etti.

BİR HAKİM İTİRAZ ETTİ
Celalettin Cerrah hakkında ise bir üyenin itirazına rağmen oy çokluğuyla soruşturma izni verilmedi.

Üye hakim Sadettin Yaman, Cerrah hakkında soruşturma izni verilmesi gerektiğini belirten karşı oyunda, “Hrant Dink'e şahsi, fiziki ve mekansal koruma verilmesi hukuk devleti ilkesinin tabii sonucudur. Bunun sonucu olarak, düşünce ve kanaatlerin serbestçe açıklanması, fikir sahiplerine yönelik ciddi bir tehdit oluşturan ya da onların temel hak ve hürriyetlerini tehlikeye sokan eylem ve girişimlere karşı önlemler almak zorunluluktur” dedi.

Karşı oyda ayrıca Dink'in öldürüleceğinin bildirildiği, bilgi akışının yetersiz kaldığı şeklindeki iddialara rağmen, İstanbul'daki kolluğun başı olması nedeniyle Celalettin Cerrah'ın olayda sorumlu bulunduğu belirtilerek soruşturma izni verilmesi istendi.
Kaynak:
Bu haber toplam 922 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri