Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çetin Doğan'ın damadından şok iddia

05.07.2010 08:29
Dani Rodrik ABD’nin eski Türkiye Büyükelçisi Eric Edelman ile yaptıkları bir görüşmeyi bloglarında kamuoyuyla paylaştı

“cdogangercekler.wordpress.com” adresli blogdaki Dani Rodrik-Pınar Doğan’ın yazısında şu ifadeler yer aldı:

“2003-2005 yıllarında ABD’nin Türkiye büyükelçiliğini yapmış bulunan Eric Edelman’ın bize anlattığı ve Türkiye’de bilinmeyen bir olayı (kendi izniyle) aktarıyoruz.

Edelman’ın görev yaptığı yıllarda, kendisine Ak Parti hükümeti yanlısı ve Edelman’la çok iyi geçinmek için çabalayan bir grup tarafından bazı belgeler veriliyor. Bu elyazması fotokopilerin ordu içerisinde bir darbe hazırlığına işaret ettiği iddia ediliyor. Edelman, bu belgeleri inceletiyor. Amerikan uzmanların yaptığı çalışma belgelerin gerçek olmadığı sonucuna varıyor. Edelman da kendisine sahte belgeler verilerek orduda gerçek bir darbe hazırlığı varmış izlenimi yaratılmasına çalışıldığı kanaatine varıyor.

‘Darbe var’ uyarısı...

Edelman, Türkiye’de daha evel yayınlanan bazı söyleşilerinde Ak Parti hükümeti tarafından kendisine darbe hazırlığı var şeklinde uyarıların geldiğini fakat elçiliğin böyle bir şeyden haberi olmadığını, TSK’nın da kendileriyle temas etmediğini söylemişti.

Fakat Edelman’dan yeni olarak öğrendiklerimiz, darbe konusunda belge sahteciliğinin geçmişi hakkında bilgi sahibi olmamıza olanak sağlıyor. Bu bilgiler, belge sahteciliğinin nasıl yapıldığına, sahte belgelerin nasıl servis edildiğine, ve belki de en önemlisi, gerisinde kimlerin olduğuna dair somut kanıt teşkil ediyor...”

Bu haber toplam 1028 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri