Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ÇEV Hakkında Suç Duyurusu

26 Ağustos 2008 / 10:54
PKK'lı öğrencilere aktarılan burslar ve birbirinden derin faaliyetlerin merkezi haline gelen Çağdaş Eğitim Vakfı hakkında İstanbul Valiliği suç duyurusunda bulundu.
İstanbul Valiliği Çağdaş Eğitim Vakfı hakkında amacı dışına çıktığı, 'bir muhalefet' partisi gibi davrandığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Müffetişler hazırladıkları raporda vakfı siyaset yapmakla suçladı

Ergenekon terör örgütü soruşturması kapsamında tutuklu bulunan emekli Orgeneral Şener Eruygur'un ikinci başkanı olduğu Çağdaş Eğitim Vakfı hakkında 'muhalefet partisi gibi'' hareket ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu.


İçişleri Bakanlığı denetçilerinin yaptığı denetim sonucunda vakıf hakkında hazırlanan rapor da savcılığa sunuldu. Eruygur'un yanı sıra emekli Tuğgeneral İdris Koralp, CHP'li Nur Serter ve Necla Arat gibi isimler de vakfın aktif isimleri arasında.

AĞIR İTHAMLARDA BULUNULDU

İstanbul Valiliği'nin suç duyurusunda , 'Vakfın yürütmüş olduğu faaliyetler kuruluş amacına aykırı olarak siyasi zeminlere kaymıştır. Vakıf muhalefet partisi gibi faaliyet gösteriyor. Konuyla ilgili yasal gereğinin yerine getirilmesini...'' denildi.

Vakfın amacı dışında yaptığı öne sürülen faalieyetler arasında Genelkurmay eski Başkanı Hilmi Özkök'ün TBMM eski başkanı Bülent Arınç'a yazdığı 'Başkanlığınız döneminde Meclisin saygınlığını artırdınız'' ifadesini protesto etmesi ilk sırada yer aldı. Ayrıca vakfın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın kıyafetiyle ilgili yaptığı 'Türk kadının rencide ediyor' açıklaması, ÇEV'in Başkanı Gülseven Yaşer'in, Fazıl Say'a 'Sesimiz soluğumuz oldunuz'' şeklinde mektup göndermesi, 'Bazı kurum ve yöneticileri etki altına almaya çalıştığı, devlet ve hükümet büyüklerine ağır ithamlarda bulunması' da amaç dışı faaliyetler arasında sayıldı.

Yaşer, Ergun Poyraz ile yemekteydi

ÇEV Başkanı Gülseven Yaşer'in adı Ergenekon dosyasında da geçiyor. Ergenekon sanığı Ergun Poyraz'ın JİTEM'e çalıştığı dönemde Yaşer ile de görüştüğü belirlendi. Poyraz ve Yaşer, DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel, Ankara Emniyet eski Müdür Yardımcısı Osman Ak ile bir toplantı yapmıştı.

Bu haber toplam 1048 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri