Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cevap vermemek halka ihanet!

26 Mayıs 2008 / 11:27
Erdoğan: Cevap vermeseydik halka ihanet olurdu.

Yargıtay ve Danıştay'ın, yayınladıkları bildirilerle Anayasa'yı ihlal ettiğini belirten Başbakan Erdoğan, “Durumdan vazife çıkararak yayınlanan bu bildirilere cevap vermeseydik, bize oy veren seçmene ihanet olurdu” dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Yargıtay Başkanlar Kurulu'nun yayınladığı bildiriyi sert bir dille geliştirerek, “Hakkında kapatma davası açılmış bir siyasi partiyle ilgili bir bildiri yayınlanırsa, kusura bakılmasın onu cevapsız bırakmak 16.5 milyon seçmenine ihanettir. Onu cevapsız bırakamam. Çünkü yargının Başkanlar Kurulu böyle bir açıklamayı ne Anayasa'dan ne de kanunlardan aldığı yetkiyle değil, durumdan vazife çıkarmak suretiyle yapıyor. Böyle bir yetki olamaz” dedi.

ANAYASA İHLAL EDİLDİ

ASKİ Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları 2. Olağan Büyük Kongresi'ne konuşan Erdoğan, Yargıtay ve Danıştay'ın bildirilerle yasama ve yürütmeye müdahale ettiğini vurguladı.

DAVAYA TARAF OLDULAR

Erdoğan, hükümetin kendi icraat alanının dışına çıkmadığını ifade ederek, “Ama bir şeye üzülüyoruz. O da şu, bu güne kadar bir kapatma süreciyle, hakkında kapatma davası açılmış bir siyasi partiyle ilgili bir bildiri yayınlanırsa, kusura bakılmasın onu cevapsız bırakmak 16.5 milyon seçmenine ihanettir. Başkanlar Kurulu böyle bir açıklamayı ne Anayasa'dan ne de kanunlardan aldığı yetkiyle değil, durumdan vazife çıkarmak suretiyle yapıyor. Kuvvetler ayrılığı diyoruz. Herkes birbirine saygı gösterecek” diye konuştu.

CHP hiçbir zaman iktidar olamaz

İstanbul'daki 1 Mayıs gösterilerinde yaşanan olaylar nedeniyle CHP tarafından hakkında verilen gensoru önergesinin MHP tarafından desteklenmesini de eleştiren Erdoğan, “Beni MHP'nin de onların yanında olması ve onlarla birlikte el kaldırması üzdü. Bu ülkeyi illegal yapılara asla teslim etmeyeceğiz. Bu CHP'nin halkla arasında duvar var. Bu duvar olduğu için CHP hiçbir zaman iktidar olamayacak. Olamayacağı için başka yollara başvuruyor. Boşuna çırpınıyor, o yollardan da gelemeyecek. Milletimin feraseti o yolu açmayacak. Millete tepeden bakmayı bunlar siyaset sanıyorlar. Halksız bir devletçilik, milletsiz milliyetçilik olmaz.”

Türkiye'nin kaderi kaderimiz

Erdoğan, parti menfaatlerini hiçbir zaman ülke menfaatleri üzerine görmediklerini ifade ederek, “Biz Türkiye'nin kaderini, kaderimiz bildik. Hiçbir zaman dar politik anlayışlarla, küçük siyasi hesaplarla, kişisel ve grupsal hedeflerle hareket etmedik, etmeyeceğiz” dedi.

Yeni Şafak - Ali Eyvaz

Bu haber toplam 876 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri