Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Genelkurmay'a can alıcı 6 soru

04.10.2009 10:48
Ceylan Önkol'un askerin havan topuyla öldüğü iddiası Genelkurmay tarafından yalanlanırken, sivil toplum örgütleri hazırladıkları raporda yanıtsız kalan 6 sorunun aydınlatılması istedi.
Ceylan Önkol'un (12) Diyarbakır'da hayvanlarını otlatırken askerin havan topuyla öldüğü iddiası Genelkurmay tarafından yalanlanırken, sivil toplum örgütleri hazırladıkları raporda yanıtsız kalan 6 sorunun aydınlatılması istedi.28 Eylül'de Ceylan'ın ölümünün ardından İHD ve Mazlum-Der'in Diyarbakır şubeleri, Diyarbakır Barosu ve Diyarbakır Tabip Odası'ndan bir heyet olay yerine giderek incelemelerde bulunmuştu. Görgü tanıklarıyla görüşen heyet, hazırladıkları raporu dün kamuoyuyla paylaştı. Olay yerinin Tapantepe Taburu'na kuşbakışı 3-4 kilometre mesafede olduğunu belirtilen raporda; şu sorulara yanıt istendi:

SAVCI ÜÇ GÜN SONRA GİTMİŞ

• Önkol'un vücuduna isabet eden silahın cinsi ne?

• Olay yerine aynı gün neden gidilmedi? Cumhuriyet Savcısı ve güvenlik güçleri neden köy imamından olay yerinde fotoğraf çekmesini istedi? 

• Olay yerinde yapılması gereken otopsi güvenlik gerekçesiyle yapılmamıştır. Bu durum hukuka uygun mu?

• Olay yerinde yapılmayan otopsinin herhangi bir sağlık kuruluşunda yapılması mümkün iken neden karakol nizamiyesinde yapılma ihtiyacı duyuldu?

• Olaydan sonra Cumhuriyet Savcısı ve güvenlik güçlerinin olay yerine gitmeyerek, köy imamını olay yerine gönderip kamera ile çekim yapmasını istemesi hukuka ne derece uygun?

• Olaydan 3 gün sonra olay yerine giden savcının aldığı numuneler olayı teferruatlı bir şekilde aydınlatacak mı? •

STAR
Bu haber toplam 1076 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri