Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cezaevinde isyan Çıktı

29 Eylül 2008 / 09:58
Balıkesir Burhaniye'de, kapalı cezaevindeki mahkumlar isyan çıkardı
Balıkesir'in Burhaniye ilçesindeki kapalı cezaevinde sabaha karşı mahkumlar isyan çıkardı.

Mahkumların af gerekçesiyle çıkardıkları isyanda 5 gardiyanı rehin aldıkları öğrenildi. Olayın haber alınması üzerine Balıkesir İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Mehmet Turhal'ın cezaevine gittiği ve Jandarma ekiplerinin olay yerine sevk edildiği bildirildi.

Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu, Burhaniye C Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki olayla ilgili bilgi aldı. Vali Hatipoğlu mahkumların isyan çıkardığı Burhaniye C Tipi Kapalı Cezaevi'ne geldi.

Hatipoğlu, İl Jandarma Komutanı Mehmet Turhal'dan olayla ilgili bilgi aldı.

VALİNİN İSYAN AÇIKLAMASI

Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu, Burhaniye C Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki 3 koğuşta bulunan tutuklu ve hükümlülerin 5 gardiyanı rehin alarak olay çıkardıklarını bildirdi.

Hatipoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cezaevinde 258 tutuklu ve hükümlünün bulunduğunu, koşulların olumsuz olduğunu öne süren ve af isteyen bazı tutuklu ve hükümlülerin sahurda eylem başlattıklarını belirtti.

Eyleme, 3 koğuştaki tutuklu ve hükümlülerin katıldığını ifade eden Hatipoğlu, şunları söyledi:

''Şu anda edindiğim ilk bilgilere göre, 3 koğuştaki tutuklu ve hükümlüler 5 gardiyanı rehin alarak eylem başlatmış durumda. Şu anda bir koğuşta yangın var. Arkadaşlarımız onu kontrol altına almaya çalışıyorlar. Cezaevi çevresinde bütün güvenlik önlemlerini aldık. İl Jandarma Komutanımız ve ben, eylemi başlatan tutuklu ve hükümlülerle temas kurmaya çalışıyoruz. Onlarla görüşerek sorunu çözüme kavuşturmaya çalışıyoruz.''

CEZAEVİNDE ACİL TOPLANTI

Koşulların olumsuz olduğunu öne süren ve af isteyen bazı tutuklu ve hükümlülerin sahurda başlattıkları eylemin ardından Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu başkanlığında, İl Jandarma Komutanı Mehmet Turhal, Emniyet Müdürü Coşkun Hayal, Burhaniye Kaymakamı Ali Uslanmaz, Belediye Başkanı Fikret Akova'nın cezaevinde toplantı yaptıkları bildirildi.

Toplantının ardından Vali Hatipoğlu'nun cezaevindeki son durumla ilgili bir açıklama yapacağı öğrenildi.

Bu arada, olayların büyüme olasılığına karşı 4 ambulans, Burhaniye Belediyesi'ne ait 3 itfaiye aracı ve bir iş makinesi cezaevi önünde hazır bekletiliyor.


Kaynak:
Bu haber toplam 1212 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri