Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cezaevinden film gibi firar

23 Şubat 2009 / 07:48
İki mahkum en iyi korunan cezaevinden kaçtı
Yunanistan'ın başkenti Atina'da 2 mahkum, filmleri aratmayacak bir yöntemle Koridalos Cezaevi'nden ikinci kez kaçmayı başardı.
Vasilis Paliokostas ve Arnavut asıllı Alket Rizai, bugün yerel saatle 16:00'da ülkenin en büyük ve en iyi korunan cezaevi Karidalos'tan firar etmeyi başardı. Yunan basın yayın organlarına göre iki mahkum, cezaevi güvenlik duvarını aşarak bahçeye çıktı. 44 yaşındaki Paliokostas ve Rizai, cezaevi çatısı üzerinde alçak uçuşta bekleyen helikopterten atılan asma merdivenle cezaevinden uzaklaştı. 2 kişinin daha aynı aynı helikopterle kaçtıkları belirtiliyor.
Helikoptere muhafız ve polislerin ateş açtıkları ancak helikopteri engelleyemedikleri belirtilirken, bu sırada silahını çıkarmak isterken bir polis yaralandı.
Helikopter, Polidendri ve Kapandriti arasında tarlada bulundu. Mahkum ve yardım eden iki kişinin burada bekleyen ciple uzaklaştıkları belirtiliyor. Helikopter pilotu ise elleri bağlı şekilde bulundu. Pilot, ifadesi alınmak üzere Atina Emniyet Genel Müdürlüğü'ne götürüldü.
Çok sayıda polis, kaçakların yakalanması için bölgede operasyona katılıyor. Bu arada Adalet Bakanlığı Genel Sekreteri Atanasios Andrulakis, cezaevinde incelemelerde bulunuyor.
Helikopterin Atina Uluslararası Havalimanı Elefteros Venizelos'tan hareket ettiği, güzergahını ise İtea olarak bildirdiği açıklandı. Pilotun silah zoruyla kaçakların arkadaşları tarafından güzergahını değiştirdiği ve Koridalos cezaevine yönlendirildiği sanılıyor.
İşlediği suçlardan 25 yıla mahkum olan Paliokostas, kısa bir süre önce Koridalos cezaevine sevk edilmişti. Paliokostas'ın bugün, 2006 yılında cezaevinden helikopterle kaçma suçundan mahkemesine devam edilecekti. Paliokostas, daha önce 9 kişiyle birlikte, adam öldürme, cinayet örgütü kurma, banka soyma ve adam kaçırma suçlarından yargılanmıştı. Fidye için kaçırdığı iş adamlarına "nazik davranmakla" ünlenen Paliokostas, 2008 yazında bir sanayiciden aldığı 2,9 milyon Euro fidye ve çok sayıda silahla yakalanmıştı.
Paliokostas, Yunan polisinin en çok başını ağrıtan suçlulardan biri olarak biliniyor. Ağabeyi ile birlikte 1980'li yıllardan bu yana hırsızlık, cinayet ve adam kaçırma suçundan cezaevine giren 44 yaşındaki Paliokostas, 4 Haziran 2006 yılında ağabeyi Nikos'un kiraladığı helikopterle yine Koridalos cezaevinden kaçmayı başarmıştı. Bu kaçış, Yunanistan'da siyasi depreme neden olmuştu.
Bu haber toplam 4190 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri