Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cezmi KOÇ'UN röportajı

29.09.2009 09:39
Habername.com yazarı Cezmi KOÇ, Gençlikgeliyor isimli Google mail grubunun sorularını cevapladı.
- Cezmi bey Sizi habername.com sitesinden guncel ve siyasi yazılarınızla tanıyoruz. Cezmi KOÇ kimdir ? Sizi sizden tanıyabilirmiyiz ?

- Bendeniz 1971 yılında İstanbul Nişantaşı’nda doğmuşum. Çocukluğum ve gençliğimin önemli bölümleri Kocamustafapaşa’da geçti. İlk ve ortaokulu Kocamustafapaşa’da okudum. Pertevniyal Lisesi’ni bitirdikten sonra Giresun’da yüksekokulda okudum. Yazmayı ve okumayı çok sevdiğimden basına ilgim vardı. Liseden sonra Zaman Gazetesi’nde aktüel türü haberlerim çıktı. Daha sonra Akra FM’de çalıştım.
İnternet çıkınca bazı yerel internet sitelerinde köşe verdiler. Ancak ben fazla sıkıntıya gelemem. Yazdığım zaman bazılarına dokunurum. Bu dokunmam yazdığım siteleri rahatsız edince buralarda yazmam istenmedi.
Daha sonra www.habername.com sitesinin sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Sayın Kemal Bozkurt bana köşe yazarlığı yapmamı teklif etti. Zaten kendisiyle Akra FM’de dostluğumuz vardı. Ben de “yazılarıma karışmayacaksanız hay hay” dedim ve burada 2008 yılının Mayıs ayından itibaren yazmaya başladım. Şu ana kadar yazdığım yazı adeti yüzü geçti. Sağ olsun Kemal Bey hiçbir yazarın yazdığı yazılara karışmıyor. İnşallah böyle de devam eder.


- Sizce Bu ulkede kürd sorunu varmı ?

- Ülkede Kürt sorunu var mı diye soruyorsunuz. Zaten gelişmekte olan ülkelerde her zaman sorunlar oluyor daha doğrusu sorunlar oluşturuluyor. Bugün PKK sorunu, yarın Kürt başka zaman da başka sorun ortaya çıkacak. Ama Kürt sorunu derken burada en büyük müsebbip devlet. Zamanında Kürtler’in olduğu bölgelere gerekli eğitim verilseydi Kürtler sorun olmayacaktı ya da bunları sorun haline getirmeyeceklerdi.
Zamanında olaya neşter vurulmadığı için devlet böyle bir sorunla karşı karşıya kaldı. Eğer bir devleti güçsüz hale getirmek istiyorsanız öncelikle orada etnik sorunlar oluşturulması gerekmektedir. Keza Osmanlı da bundan nasibini aldı ve tarihe gömüldü. Eğer biz Osmanlı’nın düştüğü durumdan ders almazsak aynı durum bizim başımıza geleceği aşikâr.
Kürt sorunu nasıl ortadan kalkar? Bu soruya cevap vermeliyiz. Bence bizim sitenin usta kalemlerinden Kenan Özmen’in yazısını okumalıyız. Bu sorunun ortadan kalkması Diyanet’in elinde. Eğer Kürtler’in yoğun olduğu yerlere Diyanet’in görevlendireceği bilge insanlar bu sorunu ortadan kaldırır. İslam mayasını iyice ruhlara yoğurursak durum çok farklı olur.

- Hukumetin " Demokratik açılım " Projesi için neler söylemek istersiniz ? Sizinde uzerinde durulması gerektiğini düşündüğünüz önerileriniz varmı ?


- Önce Kürt Açılımı sonra Demokrasi Açılımı olan bu projenin homojen olması gerekmektedir. Yani herkesi, her toplumu, her cemaati, her etnik grubu kapsamalıdır. Aslında bu projeyi uygulamak için öncelikle partiler kendi içinde bir demokrasi açılımı yapmalıdır. En başta da Akparti yapmalıdır. Kendisi model olmalıdır ki, bu projenin uygulanması daha kolay olsun.


- Güneydoğu gezisi sırasında siyaset ve toprak ağalarından şikayet eden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ'un Galoşlu ev ziyaretini nasıl değerlendiriyorsunuz ?


- Bir Genelkurmay Başkanı’nın böyle bir davranışta bulunması cidden nahoş bir durum. Bir kere sen oraya değer verip gidiyorsan bütün enaniyetini arkada bırakmalısın. Herhangi bir misafir gibi davranmalısın. Yine de evsahibi büyüklüğünü göstermiş. Ama bu da yine büyük bir gelişme. TSK evlere misafir olmaya kadar açılıma girmiş. Büyük bir gelişme bence. Merak etmeyin ileride postalları da çıkartacaklardır. O günler de yakın.


- LİBYA lideri Muammer Kaddafi New York’taki BM merkezinde yapılan BM Genel Kurul toplantısında ilk kez yaptığı konuşmasında BM için " Bu güvenlik konseyi değil olsa olsa terör konseyidir " dedi. Siz kaddafinin bu konuşmasını nasıl buldunuz ?


- Yine Kaddafi, Kaddafiliğini yapmış. Tebrik etmek gerekir. Keşke diyoruz bu çıkışlar artsa. Van minitler çoğalsa. Belki bakarsınız bu çıkışlar diğer Müslüman devletlere örnek olur. Yavaş yavaş Müslüman devletler kendi kabuklarından sıyrılırlar.


- 9 Eylül’de istanbulda yaşanan buyuk sel felaketinde Birileri canının derdine düşerken birileride yağma ve hırsızlık yapma derdine düştü. ecdadı üzüm salkımı aldığı bağa kese kese paralar bırakmış bir topluma o manzara yı nasıl yorumladınız ? Bu konuda neler söylemek istersiniz ?


- Bunun cevabımı köşemde çok güzel bir şekilde dile getirmiştim ve aldığım yorumlarda da herkes benimle hemfikirdi. Bu sorunun cevabını köşemden (http://www.habername.com/yazi/cezmi-koc-yagmacilar-siz-birer-esfeli-safilinsiniz-2833.htm ) okuyabilir gruptaki dostlarınız.


- Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan ÇOŞKUN 'un yazılarını takip edermisiniz?

- Ahmet Hakan’ı Kanal 7’nin kuruluşundan beri takip ederdim ve o zamandan beri bana hiç sempatik gelmemişti. O zamanlar bile karşı tarafın fikirlerine aşırı imtiyaz tanırdı. Bundan dolayı Kanal 7’den ayrılmasından sonra onu hiç takip etmedim. Zaten mahallesini değiştirenler her zaman kaybetmiştir. İnsan nasılsa öyle olmalıdır.


- TV de reyting rekoru kıran " Kurdlar Vadisi pusu " Dizisini izlermisiniz ve bu tür dizileri genç nesillere tavsiye edermisiniz?

- İnanmayacaksınız ama ben bu diziyi hiç seyretmedim. Özel bir sebepten dolayı değil. Ben kırdılı vurdulu filmlerden bildi bileli hoşlanmam. Onun için bu film için hiç yorum yapmayacağım. Ama olması gereken bir film diye düşünüyorum.- Star gazetesi yazarı Şamil Tayyar’ın 12 Eylül 2008 tarihli “Hayırlı İşler Tuğrul Bey” ve 17 Eylül 2008 tarihli “Ergenekon Kimlere Kaldı” başlıklı yazıları için İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi Tayyar’a yazılarında “Kömürcü’nün şeref ve saygınlığına basın yoluyla sövdüğü sabit olduğundan” 2 bin 610 TL para cezası verildi ve Tayyar’a “haberleşmenin ve özel hayatın gizliliğini ihlal etmek” suçundan da 1 yıl hapis cezası verdi.Sizce bu karar basın özgürlüğüne aykırımıdır ?


- Şamil Tayyar her zaman takdir ederim. Kalemi kuvvetlidir ve hiç bir şeyden çekinmez. Ama böyle kalemler her zaman mercek altındadır. Açılımlardan bahsederken böyle takozların olmaması gerekmektedir. Bence Şamil Bey’e büyük bir haksızlık yapılmıştır. Özgürlük diyorsak bunun en başta hukuktan başlanmalı. Eğer hukuk bağımsız değilse özgürlükten hiç bahsetmemek gerekir. Bence Türkiye’de yapılacak en büyük açılım hukukun yeniden yapılanmasıyla olacaktır. Çünkü vatandaşlar artık hukuka güvenmez oldu. Eğer halk kendisi suçlunun cezasını vermeye kalkıyorsa bunda hukuka güvensizlik söz konusudur.


- Memleket meselesine dönüştürülen Münevver KARABULUT cinayeti için neler söylemek istersiniz ?


- 7 aydır gündemden düşmeyen Karabulut Cinayeti olayı. Bununla ilgili ben de tam dört yazı yazmışım. Demek ki herkes bu olay üzerine yoğunlaşmış. Katil bulundu. Ama sorular daha da arttı. Niçin öldürüldü, nasıl öldürüldü, kimler yardım etti, yurtdışına çıktı mı, satanist ayini mi yapıldı vs. vs. Bu cinayetten çok dersler çıkartmak gerekir. Hem kız aileleri, hem zenginler, hem de devlet bu olaydan kendilerine bir pay çıkarmalıdır. Burada bir de en çok sorgulanacak olan da medyadır. Medya reyting uğruna bu olayı irdeledi ama irdelediğine de pişman oldu mu? Bakalım bu olay daha nelere gebe olacak. Pek kolay kapanacak da değil.


- Cezmi bey öncelikle bu manidar düşüncelerinizi bizimle paylaştığınız için GenclikGeliyor Google Mail Grup olarak teşekur ederiz. Son olarak Buradan türk kamoyuna neler söylemek istersiniz ?

Artık kâğıt baskılı ve televizyon medyası yerini her yerde elinin altında bulunan internet basını alıyor. Onun için internet çok kısa bir süre sonra tekel haline gelecek. Neden? İnternette haberler her zaman güncelleniyor ve çok seslilik de var. İnsanlar artık farklılık istiyor. Bu farklılığı da internet sayfalarında buluyorlar ve bulacaklar da. Bunun için internete daha çok önem verilmelidir.
Son olarak şunları söyleyeyim; interneti gençlik olarak çok iyi değerlendirmeliyiz. Bundan böyle en etkili yol internettir. Bunun nimetlerinden en bilinçli şekilde yararlanmalıyız
Kaynak:
Bu haber toplam 6850 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri