Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Chavez, İran'a gidiyor

20 Ekim 2008 / 15:30
Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez'in bir kez daha resmi temsalar için Tahran'a gideceği bildirildi.
İran'ın Latin Amerika ülkeleriyle ilişkilerini geliştirme çabalarının artarak devam ettiği bir dönemde Chavez'in İran'a ziyaret düzenleyeceği ve iki ülke arasında yeni işbirliği protokolleri imzalanacağı haber verildi.


İran Sanayi ve Maden Bakanı Ali Ekber Mihrabiyan yaptığı açıklamada, İran'ın, Venezüella'daki yatırımlarının artış gösterdiğini ve Chavez'in yakın bir zamanda Tahran'a düzenleyeceği ziyaretle iki ülke ilişkilerinin daha da gelişmesini umduklarını söyledi.

Resmi temaslar için Tahran'a gelen Venezüella Kalkınma Bakanı H. Trodie ile bir araya gelen Mihrabiyan, İran'ın Venezüella'da doğalgaz, petrol, madencilik, balıkçılık başta olmak üzere çeşitli sektörlerde yatırımlarının her geçen gün artış gösterdiğini ve karşılıklı yatırım projelerinin geliştirilmesi için de görüşmelerin sürdüğünü belirtti.


Mihrabiyan, Tahran ve Karakas arasında çeşitli alanlarda işbirliklerinin her geçen gün arttığını yakın bir zamanda gerçekleşecek Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez'in Tahran ziyaretinde, ikili ve bölgesel alanda işbirliklerinin geliştirilmesi konusunda yeni protokollerin imzalanmasının beklendiğini belirtti.

Son dönemde Tahran yönetimi, defalarca İran'ın Latin Amerika ülkeleriyle özellikle sanayi, enerji ve ticaret alanında işbirliğiyle siyasi ilişkilerini geliştirmek istediğini ilan etmiş ve bu yönde çabalarına hız vermişti

Bu haber toplam 910 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri