Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Chavez! Venezuela İsrail elçisi kovdu

07 Ocak 2009 / 10:50
Venezuela, Gazze'ye saldırmasını protesto etmek için, İsrail'in Venezuela Büyükelçisi ile personeli sınır dışı ediyor.
Venezuela Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "İsrail Büyükelçisi ve İsrail Büyükelçilik personelinin bir kısmını sınır dışı edilmesi kararı alındığı" bildirildi.

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez de daha önce yaptığı açıklamada İsrail'i kınamış ve Venezuela'daki Musevi cemaatini, İsrail Hükümetine karşı tavır almaya çağırmıştı.

Chavez, İsrail'in Gazze saldırısını kastederek, "Venezuela Musevi cemaatinin bu barbarlığa karşı çıkacağını ümit ediyorum. Bunu yapın. Bütün zulümlere şiddetle karşı çıkmıyor musunuz?" diye konuşmuştu.

Hugo Chavez, Gazze'deki katliamdan sorumlu olan İsrailli yetkililerin de yargılanmasını talep etti. İslam dünyasındaki halklar Chavez'in bu uygulamasının ardından televizyonlara yaptıkları açıklamada, Müslüman ülke liderlerine "yazıklar olsun" dedi.

İsrail'den Venezuela'ya misilleme

Venezuela'nın, İsrail'in Gazze'ye saldırmasını protesto etmek için İsrail'in büyükelçisi ile elçilik personelinin bir kısmını sınır dışı edeceğinin açıklanmasının ardından, İsrail de Tel Aviv'deki Venezuela Maslatagüzarını sınır dışı ediyor.

İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yigal Palmor, Venezuela'nın aldığı karara misilleme olarak Tel Aviv'deki Venezuela Maslahatgüzarını sınır dışı edeceklerini belirttiği açıklamasında, "Biz de karşılık olarak Tel Aviv'teki Venezuela Büyükelçiliğinin maslahatgüzarını sınır dışı edeceğiz" dedi.

Palmor, bunun "Venezuela ve halkı için onurlu olmayan kaba bir karar olduğunu" da ifade etti ve bu kararın "Venezuelalı liderlerin dinci ve teröristlerle yaptığı ittifakları yansıttığı" görüşünü savundu.


Kaynak: TİMETURK ve Ajanslar

Bu haber toplam 1560 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri