Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'li müftünün siyasi başörtüsü yorumu

26.10.2010 17:44
Başörtüsü ile ilgili yasal düzenleme umudu bir kez daha rafa kalktı, ama tartışmaları bitmedi. CHP'li müftü bu süreçteki sessizliğini bakın neler söyleyerek bozdu.

Nergis DEMİRKAYA'nın haberi

CHP Parti Meclisi Üyesi emekli Müftü İhsan Özkes türban tartışmalarıyla ilgili sessizliğini bozdu. Türbanın AKP’nin siyasetteki kaymağı olduğunu ileri süren Özkes, “AKP minderden kaçıyor. Kaçak güreşiyor. Asla samimi değil” dedi.

Türkan Saylan’ın cenaze töreninde yaptığı konuşmayla dikkatleri üzerine çeken Özkes Parti Meclisi Üyesi olduktan sonra CHP içinde kendi alanında çalışmalar yapmaya başladı. Türbanla ilgili rapor hazırlayan Sencer Ayata’ya da görüşleriyle destek veren Özkes son haftalarda gündemin üst sıralarında yer alan bu tartışmayla ilgili ilk kez konuştu.

Partinin genel politikalarını izleyen ve bu konuda genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun koyduğu iradeyi çok önemli bulan Özkes yaşanan süreçle ilgili İnternethaber’e şunları söyledi:

“AKP türban sorunu noktasında samimi değil, çözülmesini de istemiyor. Çünkü türban AKP’nin siyasetteki kaymağı. AKP türbandan besleniyor. AKP minderden kaçıyor. Kaçak güreşiyor. Asla samimi değil. Bu sorunun çözülmesini değil zinde kalmasını istiyor. Gelecek seçim sürecinde de bunu kullanacak.”

Özkes türban sorununun çözümünde partisinin koyduğu şartlara sonuna kadar destek veriyor. AKP samimi ise türban sorununa özgürlükler bağlamında bakması gerektiğini savunan Özkes şöyle devam etti:

“Eğer samimi ise, dokunulmazlık, YÖK ve barajın da içinde yer aldığı bir özgürlükler paketi içinde türbanı alır çözeriz. Ama AKP buna yaklaşmıyor, yaklaşmaz. Çünkü çözülmesini istemiyor. Çözümsüzlüğe götüren bu anlamda CHP değil AKP’dir. AKP halkı aldatmasın, samimi olsun.” dedi.

İnternethaber.com

Bu haber toplam 1174 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri