Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP, A.Doğan'ı zengin etti

10 Eylül 2008 / 18:25
Bir dönem Aydın Doğan'ın yanında bulunan Altaylı, CHP'nin Doğan'ı nasıl zengin ettiğini anlattı. Doğan Sabah'a el konulmayı da şampanyayla kutlamış..
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın “Hilton planı”nı ifşa etmesiyle zor günler geçiren Aydın Doğan'la ilgili bir dönem en yakınında yer almış bir isim olan gazeteci Fatih Altaylı'dan dikkat çeken değerlendirmeler geldi.

Altaylı, Doğan'ın Türkiye'nin en büyük medya grubuna sahip olacak kadar zenginleşmesini CHP'nin sağladığını söyledi.

Fatih Altaylı, “Doğan'ı Doğan yapan CHP'nin yönetiminde bulunduğu İş Bankası'dır. İş Bankası'yla yaptığı ortaklıklar Doğan medya grubunu Türkiye'nin en zenginlerinden biri yapmıştır. Elbette Aydın Doğan da bunun karşılığını, CHP'nin siyasi rakiplerini yıpratarak ödemek durumundadır” dedi.
Altaylı, Aydın Doğan'ın bu fırsatı iyi kullandığını ve elinde bulunan medya gücünü de çıkarı için şantaj makinesine dönüştürerek servetine servet kattığını söyledi.

BAŞBAKAN ANLADI Kİ AYDIN DOĞAN'IN GÖZÜ DOYMUYOR

Başbakan'ın Aydın Doğan'la CHP işbirliğine gönderme yapmasının doğru bir tespit olduğunu dile getiren Altaylı, Erdoğan'ın Aydın Doğan'ın şantaj ve isteklerinden yorulduğunu, Doğan'ın hırs ve isteklerinin bitmeyeceğini gördüğü için de 'Hodri Meydan' diyerek rest çektiğini söyledi.

Altaylı, şöyle devam etti: “Aydın Doğan'ın yine istekleri birikmiş olmalı. Rafineriye lisans, Hilton arazisine imar ve ucuza kapatılan bir televizyonun karasal yayın izni lazım. Seçim zamanı hükümet sıkıştırılırsa bunlar hallolur diye düşünmüş olmalılar. Beklettikleri şantaj dosyalarını çıkararak başladılar bastırmaya ve Başbakan'a vurmaya.

E tabii bu işten CHP de memnun. Baktı ki Başbakan bu adamın gözü doymak bilmiyor, bugün bunları verse yarın başka isteklerle gelecek. En sonunda Başbakan patladı.”

SABAH'A EL KOYMA ŞARTLARINI AYDIN DOĞAN HAZIRLADI

Altaylı, “Sabah grubuna el konulma şartlarını Aydın Doğan hazırlamıştır. Hatta Sabah'a el konulmasını şampanya patlatarak kutladıklarını da biliyorum. Doğan tamamen tekel oluşturma mantığıyla hareket ederek rakibi olan medya gruplarını yok etmek için epey uğraştı ve kısmen başardı da. Şimdi kalkmış basın özgürlüğünden bahsediyor.

O yüzden Aydın Doğan'ın samimiyetine inanmıyorum ve elindeki medya araçlarını şantaj ve çıkar amaçlı kullanan Aydın Doğan'ın yanında olamıyorum. Halbuki bizim basın mensupları olarak basın özgürlüğünden yana tavır koymamız gerekirdi. Bu kadar işleri yapan bir adamın hâlâ daha ahlaktan bahsediyor olması tuhaf geliyor açıkçası” dedi.

27 NİSAN MUHTIRASIYLA VERGİ CEZASINDAN YIRTTI

Doğan'ın olmadık zamanlarda imdadına yetişen olağanüstü şartlarla köşeye sıkışma durumlarından kurtulduğunu söyleyen Altaylı, “27 Nisan e-muhtırası, Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve erken genel seçim imdadına yetişti.

3 milyar dolar yerine 275 milyon YTL ödediler. İş kapandı. Doğan medyası seçimlerde AKP'yi destekledi” diye konuştu. “Gazete her şartta doğruları yazmalıdır” diyen Altaylı, Doğan medyası için gazeteciliğin sadece, medya aracılığıyla bilek bükmek, haksız rekabet yapmak, ticari avantaj sağlamak, Aydın Doğan'ın çıkarlarını korumak olduğunu söyledi.

(Vakit)
Kaynak:
Bu haber toplam 942 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri