Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'CHP, ARITMAN'dan rahatsız!'

22 Aralık 2008 / 20:39
AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Ergün, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, kendisine yönelik sözleri nedeniyle CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman hakkında,'Canan Arıtman bunu ilk defa da yapmıyor. CHP'yi de rahatsız eden bir boyutta defalarca yapmış olduğu
AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Ergün, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, kendisine yönelik sözleri nedeniyle CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman hakkında dava açmasını değerlendirirken, “Sayın Cumhurbaşkanımızın dava açmış olması, daha çok vatandaşlara, 'hukuk yoluyla bu tür işlerde haklarınızı arayın' anlamına gelen bir işaret sayılabilir. Başka bir anlam yüklenmesi doğru olmaz” dedi.

TBMM'de yeni hizmete giren açık ofisi ziyaret eden Ergün, Parlamento Muhabirleri Derneği (PMD) Başkanı Göksel Bozkurt ve yönetim kurulu üyeleriyle sohbet etti.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Ergün, Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç'in İzmir'de yaptığı açıklamaları nasıl değerlendirdiği sorusuna, eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün bir gazetede çok güzel bir değerlendirmesi olduğunu belirterek, “Mevlana'dan bir şiir okumuş; aslında o, bu tür durumlar için çok açıklayıcı bir değerlendirme” diye konuştu. Mevlana'nın “Suskunluğum asaletimdendir/Her lafa verecek cevabım vardır/Lakin lafa bakarım, laf mı diye/Adama bakarım adam mı diye” dizelerini okuyan Ergün, şunları söyledi:

“Bu değerlendirme bence yeter... Onlar (Genç'in sözleri) çok yakışıksız değerlendirmeler. Milletvekili arkadaşlarla ilgili yapmış olduğu değerlendirme, 'parlamentoda bazı milletvekillerinin alnına kurşun sıkmak lazım. O kadar hakaret ediyoruz, hakaretlerimize aldırmıyorlar...' Hakaretlerinize aldırmıyorlarsa size bulaşmak istemediklerindendir. Yoksa; kimse, onları taşımaz ve gerekli tepkiyi de gösterirler. Ama Parlamentoda o tür yaklaşımlara verilecek olan karşılık bu değil. Parlamentonun seviyesine uygun olmayan yaklaşımlar olduğu için kimse karşılık vermiyor. Bu sözler onun kendi pozisyonunu ortaya koyan sözlerdir. Genç'i herkes tanıyor. Kendi memleketi de Türkiye de yakından biliyor. “ Genç'in, “Tunceli'nin imajını bozan bir tutum içinde olduğunu, Tunceli'yi iyi tanımlayan davranışla hareket etmediğini” öne süren Ergün, “Tunceli'nin imajını bozuyor. Toplumun Kamer Genç'e bakarak Tunceli'yi değerlendirmesini de doğru bulmam. Tunceli, Kamer Genç'ten ibaret değil” dedi.

“BİR SONUÇ ÇIKMAZ”

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, kendisine yönelik sözleri nedeniyle CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman hakkında 1 YTL'lik tazminat davası açmasını nasıl değerlendirdiği ve bundan bir sonuç çıkıp çıkmayacağı sorusuna karşılık Ergün, “Bir sonuç çıkmaz. Ancak, vatandaşlara bir hak arama yolunun Cumhurbaşkanlığı tarafından da gösterilesi anlamına gelir. Vatandaşlar, kendilerine dönük böyle davranış sergileyenler olursa, 'Türkiye'de yargı var, mahkeme var, haklarını mahkemelerde arasınlar'a işaret etmek acısından böyle bir dava açılmış olabilir” diye konuştu.

Ergün, konuyla ilgili sözlerini şöyle sürdürdü:

Türkiye'de bir parlamenterin Cumhurbaşkanı'nı sevmiyor olması, icraatlarını beğenmiyor olması başka bir şeydir, hakaret etmek amacıyla gerçeği yansıtmayan bazı ifadelerde bulunması, değerlendirmeler yapması da hiç yakışan bir şey değil. Canan Arıtman bunu ilk defa da yapmıyor. CHP'yi de rahatsız eden bir boyutta defalarca yapmış olduğu bazı girişimler var. Daha önce kadınlarla ilgili bazı yaklaşımları olmuştu. Şimdi CHP, kadınlarla ilgili çok daha farklı bir eğilim içine girmiş bulunuyor. Canan Arıtman ile taban tabana zıt bir değerlendirme.

Kaldı ki Türkiye, imparatorluk bakiyesi bir ülkedir. Osmanlı İmparatorluğu'nun geniş coğrafyasında ne kadar etnik ve dini unsur varsa, bir yönüyle hemen hemen bunların yansıması büyük çapta Türkiye Cumhuriyeti toprakları içerisinde de vardır. Bu nedenle Türkiye'de insanları etnik ve dini kimliklerine göre değerlendirmek, tasnif etmek son derece yanlış bir şeydir. Etnik ve dini kimlik değerlendirmesi yapmak, hatta birisini küçümseyen tarzda bir değerlendirme yapmak, Türkiye'nin bütünlüğü, birlik ve beraberliği açısından da son derece yakışıksız bir durumdur. Hele bunlar, aslı olmayan değerlendirmelerse... Türkiye'de siyasetçinin kalitesini de başkalarının nasıl algılayacağını bize göstermektedir.

Türkiye'de siyasi işlevin içinde bulunanlar, parlamentoda bulunanlar, buna en çok dikkat etmesi gerekenlerdir. Hatta toplumda bazı dikkat etmeyenler olursa bile, parlamento, siyasetçi, siyaset kurumu bu konuda herkesten daha hassas davranmalı ve dikkatsiz kesimleri uyarmalıdır. Ama maalesef bazı kişilerin, -başta Arıtman olmak üzere- bu konuda çok farklı bir yerde durdukları, parlamentoya, siyasetçiye, milletvekiline yakışmayan bir tutumu defalarca sergilediklerini görüyoruz. O açıdan Sayın Cumhurbaşkanımızın dava açmış olması, daha çok vatandaşlara, 'hukuk yoluyla bu tür işlerde haklarınızı arayın' anlamına gelen bir işaret sayılabilir. Başka bir anlam yüklenmesi doğru olmaz.”

“ASLI OLSAYDI DA BİR ŞEY FARKETMEZDİ”

Ergün, “(Aslı olmayan) dediniz, aslı olsa ne olur? Ermeni demek bir hakaret mi?” sorusuna “elbette değil” karşılığını vererek, şunları kaydetti:

“Zaten ben onu açIklamaya çalıştım. Türkiye'de Ermeni vatandaşlarımız da var, annesi Ermeni, babası Türk olan vatandaşlarımız da var. Başka etnik kesimlerden olan vatandaşlarımız da var. Birisini aldığınız zaman, bakıyorsunuz annesi dedesi, anne tarafından akrabaları çok farklı etnik ve dini kesimlerden olabiliyor. İmparatorluk bakiyesi bir ülke olmaya, bu nedenle işaret ettim ben. Olsaydı da bir şey fark etmezdi. Olsaydı da kimsenin bunu aşağılayıcı unsur olarak değerlendirmeye hakkı olamazdı. Bugün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının her biri, etnik ve dini kökenleri itibarıyla saygıdeğer vatandaşlardır. Hiç bir tanesine, kimsenin bu sebeple saygısızlık etmeye, özellikle bu sebeple hakaret etmeye hakkı olamaz. Hiçbir sebeple saygısızlık edilemez ama bu sebeple hiç edilemez.”

haber10
Bu haber toplam 864 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri