Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP, TBMM'deki kutlamalara Katılmadı

29 Ekim 2008 / 11:02
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhuriyet bayramı dolayısıyla, TBMM'de kutlamaları kabul etti.
Anıtkabir'deki törenin ardından TBMM'ye gelen Gül'ü, burada, TBMM Başkanı Köksal Toptan askeri törenle karşıladı. Tören kıtasını selamlayan Gül, tebrikleri kabul etmek üzere Tören Salonuna geçti.

Cumhurbaşkanı Gül'ün hemen ardından TBMM'ye gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kutlamalar başlamadan önce Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile bir süre sohbet etti. Erdoğan ve Başbuğ'un sohbetine daha sonra TBMM Başkanı Toptan da katıldı.

Kabul töreni, İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından saat 09.30'da başladı.

Gül'e, TBMM Başkanı Toptan, Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Bakanlar Kurulu üyeleri, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, AK Parti, MHP ve DTP'li bazı milletvekilleri, Sayıştay Başkanı Mehmet Damar, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Hilmi Bengi, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Salih Melek tebriklerini iletti.

Gül, tebriklerin ardından kısa bir süre dinlendikten sonra, aralarında ABD, İtalya, Irak, Hollanda, İngiltere, Rusya, Meksika, Şili, Küba, Vietnam, Filistin, Belçika, Azerbaycan büyükelçilerinin de bulunduğu yabancı misyon şeflerinin tebriklerini kabul etti.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve CHP'li milletvekilleri, törene, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da katılmadı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, törenin ardından gazetecilere dönerek, ''Halkımızın, milletimizin, Türkiye dışındaki Türklerin ve sizin bayramınızı kutluyorum'' dedi. Gül, doğum gününü kutlayan gazetecilere de teşekkür etti.

Başbakan Erdoğan da Gül'e tebriklerini ilettikten sonra TBMM'deki makamına geçerek, bir süre kaldı.

İSTANBUL'DAKİ KUTLAMALAR

Türkiye Cumhuriyeti'nin 85. yıl dönümü nedeniyle, İstanbul Valiliğinde tebrikler kabul edildi.

Valiliğin kabul salonunda düzenlenen törende, İstanbul Valisi Muammer Güler, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, tebrikleri kabul etti.

Törene, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Fener Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, iş adamı Tuncay Özilhan'ın yanı sıra İstanbul'daki üniversitelerin rektörleri, silahlı kuvvetler mensupları, emniyet teşkilatı bölüm yöneticileri, dini liderler, iş adamları ve meslek kuruluşları temsilcileri ile başkonsoloslar katıldı.

Kaynak:
Bu haber toplam 920 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri