Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

''CHP, yargı kararlarına saygılıdır"

27 Haziran 2008 / 14:00
CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtladı.
CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, Anayasa Mahkemesinin, CHP'nin hesaplarında usulsüzlük olduğu gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmasını nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine Kılıçdaroğlu, yargı kararlarına herkesin saygılı olması gerektiğini söyledi. ''CHP de yargı kararlarına saygılı olacaktır'' diyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Eğer bir usulsüzlük saptanmışsa, usulsüzlüğün gereği neyse yerine getirilecektir. Bir miktar CHP'nin mali olanaklarının Hazineye devredilmesi öngörülmüşse, bu devredilecektir. Kuşkusuz bundan CHP olarak ders de alacağız. Eğer bir hatamız varsa, bundan sonraki muhasebe ve işlemlerimizde hata yapmamaya özen gösterilecektir. Geçmişte eğer bu usulsüzlüklerden ötürü herhangi bir sorun çıkmışsa ve bundan dolayı birileri sorumlu tutulacaksa, yapılan suç duyurusu dolayısıyla dava açılacaktır. Sorumlusu kimse yargılanacaktır. Yargı kararlarına herkes saygılı olacaktır. Biz de saygılı olacağız.''

Kılıçdaroğlu, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nin (AKPM) AK Parti'nin kapatılması halinde Türkiye için siyasi denetim mekanizması öngören kararını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, ''bu kararın, AKP'nin yalakalığına soyunmuş bir grup tarafından alındığını düşündüklerini'' söyledi. Kılıçdaroğlu, ''Bu kararın, Avrupa'nın demokrasisi açısından da kara bir sayfa olduğunu düşünüyoruz. Türkiye'de demokrasinin olmadığını, yargının bağımsız olmadığını düşünenler ancak böyle bir karar alabilirler'' diye konuştu.

Anayasa Mahkemesi kararlarına, herkesin saygılı olması gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Kendi ülkelerinde bulunan AİHM'e, acaba beğenmedikleri bir karar çıktığı zaman aynı tepkiyi gösterebilecekler midir? Nasıl oluyor da demokrasi dersi vermeye kalkanlar, Türkiye'de demokrasinin işlemesini engellemeye çalışıyorlar?'' diye sordu.

Kılıçdaroğlu, güçler ayrılığı ilkesine AK Parti lehine müdahale edildiğini öne sürerek, kararı doğru bulmadıklarını söyledi
Kaynak:
Bu haber toplam 788 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri