Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'li Keleş Türkiye'ye red oyu kullandı

03.10.2009 01:46
Türkiye, tarihinde ilk kez çok önemli bir komisyona başkanlık edecekti. CHP'li vekil ise bu oylamada red oyu kullandı. Nedeni aday Ak Partili bir isim.. !
H.Kübra KOCAOĞLU'nun haberi

Gelecek yıl AKPM başkanlığına AK Parti Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu'nun gelmesine kesin gözüyle bakılıyor. Çünkü yapılan seçimlerden en yüksek oyu o aldı. Fakat seçimler sonrası beklenmeyen bir gelişme yaşandı.

Strasbourg'da yapılan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Genel Kurul toplantısında önemli bir gelişme yaşandı. AK Parti Milletvekili ve AKPM Türk Heyeti Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, gelecek yıl yapılacak seçimlerde AKPM başkanlığına seçilecek ilk Türk olacak.

Yaşanan bu tarihi gelişme Avrupa Konseyi-Türkiye ilişkisindeki en önemli yükselme ve gelişmedir olarak değerlendiriliyor. Çünkü Türkiye yaşadığı darbeler yüzünden Avrupa Konseyi'nin üyesi olmasına rağmen uzun yıllar
tam üyelik elde edemedi. Son yıllarda denetim sürecinden çıktı, tam üye
oldu ve aynı anda 3 Komisyon başkanlığı bile elde etti

ŞANS DEĞİL STRATEJİ

Türkiye'nin Avrupa Konseyi'ndeki bu yükselişi şans eseri değil. Avrupa
Demokratlar Grubu (European Democrats Group) Yani EDG nisbeten küçük bir grup. Konsey üyesi AK Partililer ise bu konuda stratejik davranarak 3 farklı partiye yayıldı.

Grup içi seçimdeki rakibi İngiliz parlamenter David Wilshire'i 8 oy farkla geride bırakan Çavuşoğlu önümüzdeki sene AKPM başkanlığına partisi tarafından aday gösterilmeyi garantiledi. Ön seçimde, Çavuşoğlu, 29 oy alırken Wilshire 21 oyda kaldı.

MEVLÜTOĞLU'NA İTİRAZ ETTİLER

Avrupa Konsey'inde 5 Parti büyükten küçüğe dönüşümlü olarak ikişer sene
Parlemento yani meclis başkanlığı yapacak. En büyük EPP ile Sosyalistler başkanlık haklarını önceki yıllarda kullandı. Sıra EDG'de.
Fakat Konsey'de EDG 'den seçilen bir üyenin başkanlık yapmasına karşı itirazlar geldi. Gerekçeleri ise küçük partilerden seçilen başkanların meclisi temsil edemeyecek olmasıydı. Dün Avrupa Konsey'i bununla ilgili bir oylama yaptı. Yapılan oylamada sadece 1 oyla itiraz reddedildi.

Dün yapılan kritik oylamada CHP'li Birgen Keleş'in red oyu kullanması ise herkesi şaşırttı.

İnternetHaber.com


Bu haber toplam 2016 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri