Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP askere yükleniyor

06 Ağustos 2008 / 15:13
Genelkurmay'ın sert eleştirilerine rağmen CHP bu kez ilginç biçimde direniyor. CHP'li Kılıçdaroğlu ikinci kez Genelkurmay'a sert cevap verdi.


CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, önceki gün YAŞ kararları ile ilgili, “Ordunun büyüklüğü dikkate alındığında laikliğe karşı hiçbir dosyanın Yüksek Askeri Şura'ya gelmemesi ilginç. Hükümetle Genelkurmay arasında oldukça sıcak bir ilişkinin olduğu kanısındayım” yönündeki açıklamalarına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Genelkurmay Başkanlığı'ndan gelen tepkilere yanıt verdi. Kılıçdaroğlu ortaya attığı iddialar konusunda aynı görüşlerini yineledi.

Kılıçdaroğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Gül ve Genelkurmay Başkanlığı'nın önceki gün yaptığı açıklamaya verdiği tepkilere yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, önceki gün gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısını hatırlatarak, “Yüksek Askeri Şurada, ihraç kararının çıkmamasını samimi düşüncelerimi aktardım. Ancak, Genelkurmay Başkanlığından bu konuda bir açıklama yapıldı” dedi.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan, “Bilinmelidir ki, YAŞ'ın ihraç kararları, bazı kesimleri mutlu ya da mutsuz etme amacına yönelik değildir” değerlendirmeleri Kılıçdaroğlu, “Açıklamada birilerinin mutlu ya da mutsuz olmasına hiç değinmedim. Ama, F tipi örgütlenme içinde olanların bu sonuçtan mutlu oldukları kesindir” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Genelkurmay Başkanlığı'nın yaptığı, “Hukuki yeterlilik ve dayanaklar açısından, ayırma kararına esas teşkil eden tutum ve davranışların tespiti ile ilgili inceleme ve araştırmalar çoğunlukla uzun süre alabilmektedir” şeklindeki açıklamaları karşısında vatandaşların aklına bazı soruların gelebileceğini söyledi. Kılıçdaroğlu, “1-YAŞ kararları gündemine gelmesi beklenen, ancak inceleme ve araştırma tamamlanmayan dosya sayısı kaçtır. 2- Bugüne kadar ihraç kararı çıkmayan kaç YAŞ toplantısı olmuştur?” diye sordu.

-ARACIN ALINDIĞI KESİNDİR-

Kılıçdaroğlu, YAŞ kararlarının herkes tarafından bilindiğine de dikkat çekerek, “Bu kadar somut bir bilgi var iken, hiçbir somut bilgiye sahip olunmama iddiası tümüyle havada kalmaktadır” dedi.

Emekliye ayrılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a hediye edildiği iddia edilen yeni araç konusunda ise Kılıçdaroğlu, “Bir başkası ne da Sayın Büyükanıt'a bir araç hediye edildiğini iddia etmiş değiliz. Ancak, açıklamalarda nedense araç gündeme getirilmiştir” dedi.

Bu konuda Cumhurbaşkanı Gül'ün,verdiği tepkiyi de değerlendiren Kılıçdaoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanı diyor ki, 'Emekli olan bir Genelkurmay Başkanına olağanüstü boyutlara ulaşan bir fiyatla özel bir aracın alındığı iddiası iftiradır.' Öyla anlaşılıyor ki, Sayın Cumhurbaşkanı açıklamaları anlamış değil. Bu aracın alındığı kesindir. Bu aracın ihraç edildiği de kesindir. Özel bir araç olduğu ve Sayın Büyükanıt için alındığı, bedelinin yüksek olduğu kesindir” iddialarında bulundu.

KILIÇDAROĞLU'NUN AÇIKLAMALARININ TAMAMIKaynak:
Bu haber toplam 952 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri