Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP atağa geçti...

17 Kasım 2008 / 11:33
TNS Piar’ın her ay yaptığı seçim anketi ilginç sonuçlar ortaya koydu.
TNS Piar’ın her ay yaptığı seçim anketi ilginç sonuçlar ortaya koydu. Ankette AK Parti'nin oyları düşerken, CHP ise atağa geçerek oyunu artırdı. Oyları Eylül’e göre yüzde 1.7 düşen AKP yine birinci oldu. CHP’nin oyları ise yüzde 2 arttı.

'YA SEV YA TERK ET' SÖYLEMİ OY KAYBETTİRDİ

Başbakan Erdoğan son dönemde yaptığı 'Bu bayrağı kabul etmeyen, başka ülkeye gitsin' çıkışı büyükj tartışmalara yol açtı. Erdoğan'ın sözleri, "Ya sev ya terk et" söylemi olarak kamuoyuna yansıyınca, başta Fehmi Koru olmak üzere bir çok çevrede eleştirilmişti. Yerel seçimler öncesinde Erdoğan'ın milliyetçi bir söylemle oyunu arttırmak istediğini öne süren teorisyenler çıkmıştı. Ancak TNS Piar’ın son seçim anketine göre, AKP'nin oy oranı bir önceki aya göre yüzde 1.7 düştü.

CHP OYLARINDA KIPIRDAMA VAR

Bugün seçim olsa, oylar hangi partiye gider? En güvenilir kurum hangisi?... TNS Piar, bu soruların cevaplarını, her ay yaptığı Trendpoll Araştırması ile buluyor. Her ay düzenli olarak 18 yaş üstü, çeşitli kesimlerden iki bin kişiyle araştırma yapan TNS Piar, yaptığı araştırmanın Ekim ayı çalışmasını tamamladı. Çalışmada AKP’nin oyları geçen aya göre yüzde 1.7 düşerken CHP’nin oyları ise geçen aya göre yüzde 2.0 arttı. En büyük artış ise yüzde 5’le kararsızlarda oldu.

AKP YİNE BİRİNCİ, MHP BARAJ SINIRINDA

TNS Piar’ın “Bugün seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz” sorusuna ankete katılanların yüzde 34.3’ü AKP yanıtını verdi. İktidar partisi AKP’yi yüzde 13.9’la CHP, yüzde 10.1’le de MHP takip etti. Ancak ankette yüzde 24’le kararsızlar yine ikinci parti oldu.

GEÇEN AYKİ DURUM

TNS Piar’ın geçen ay yaptığı ankette ise AKP’nin oyu yüzde 36, CHP’nin ise 11.9’du. Geçen ay kararsızların oyu yüzde 19’du. Bu ay oyları yüzde 34.3’e gerileyen AKP’nin oyları Eylül 2007’de yüzde 51.9’la rekor kırmıştı.

EN GÜVENİLİR KURUM YİNE TSK

TNS Piar’ın yaptığı ankette “En güvenilir kurum hangisi” sorusuna yüzde 87’yle birinciliği yine Türk Ordusu aldı. Orduyu yüzde 72’yle Emniyet Teşkilatı takip ediyor. Üçüncü sırada ise yüzde 66 oyla Anayasa Mahkemesi var. En güvenilir kurumlar anketinde dördüncü sırada da yüzde 54’le Cumhurbaşkanlığı yer alıyor.

Bu haber toplam 886 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri