Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'liden CHP'ye örtü uyarısı

07.11.2010 00:22
CHP eski milletvekili Muharrem Doğan, ‘Örtü Allah’ın emridir. CHP, bu sorunun çözümüne destek vermelidir” dedi.

CHP eski milletvekili Muharrem Doğan, ‘Örtü Allah’ın emridir. CHP, bu sorunun çözümüne destek vermelidir” dedi.

 

ASLAN DEĞİRMENCİ’nin haberi

 

Çarşamba günü iplerin tamamen koptuğu CHP’de yaşananları ‘yaralayıcı ve üzüntü verici’ olarak yorumlayan CHP eski milletvekili Muharrem Doğan, yeni yönetim ile dillendirilen ‘CHP etnik mezhebe yönelik siyasete yöneliyor’ tezini değerlendirdi. “Ateş olamayan yerde duman tütmez” diyen Doğan, “Dilerim CHP böyle bir hata yapmaz. Yaparsa Türkiye’ye en büyük kötülüğü yapar” şeklinde konuştu.

 

KOLTUK İKİNCİ PLANA BIRAKILMALI

 

“CHP’de çok vahim şeyler oluyor” diyen Doğan, “Kriz sürüyor. Kavga da bitmiş değil. Kriz lider yönetimi ile aşılır. Krizi içeride yönetip, halka yöneliş sağlanamaz ise CHP büyük sıkıntıya düşer. O görevler, koltuklar geçicidir. Partiyi kuran Atatürk, İsmet Paşa var mı? O zaman koltuğu ikinci plana bırakıp çözüm siyasetine yönelinmelidir. Lider herkesi kucaklamalıdır” diye konuştu.

 

SAHİL DEĞİL, TÜRKİYE PARTİSİ OLMALI

 

Yeni Akit’ten Aslan Değirmenci’ye konuşan Doğan sözlerini şu şekilde sürdürdü: “En başta yapılması gereken Türkiye açılımıdır. Sahil partisi haline gelen CHP, tüm Türkiye’nin partisi haline getirilmelidir. Bölge partisi değil, Türkiye partisi olması için her bölgeye, yapıya eşit yaklaşılmalıdır. CHP halkın güvenini sağlamak için milletin sorunlarına çözüm üretilmeli ve manevi değerlere sahip çıkılmalıdır” dedi.

 

BAŞÖRTÜ SORUNUNU CHP ÇÖZMELİDİR

“CHP artık başörtüsü sorunundan kaçamaz” diyen Doğan, “Allah’ın emri var. ‘Örtünün’ diyor. Böyle bir emre karşılık örtünmeye model çizerek çözüm arayışı yanlıştır. Sonra bu bir özgürlük sorunudur. Bu şekilde ele alınmalı ve halkın talepleri doğrultusunda çözüme yönelik kesin adımlar atılmalıdır. İnanç özgürlüğünü savunup, tüm siyasiler ile birlikte hareket ederek sorun Türkiye gündeminden çıkarılmalıdır” şeklinde konuştu. Parti içinde halen demokrasi sağlanamadığını vurgulayan Doğan, “Düşünün, CHP’de bir süreç var ancak teşkilatların görüşünü bilen yok. Halen il başkanları bir görüş belirtmiş değil. Bu nasıl bir demokrasi? Ortada büyük bir korku var. Sessizlik bundan. Konuşan tasfiye edilmekten, dışlanmaktan korkuyor. Bu sorun aşılmalıdır” dedi.

 

‘CHP etnik mezhebe yönelik siyasete yöneliyor’ tezini de değerlendiren Toprak, “Ateş olamayan yerde duman tütmez. Dilerim CHP böyle bir hata yapmaz. Yaparsa Türkiye’ye en büyük kötülüğü yapar. Kurtuluş Savaşı’nda hepimiz sırt sırta savaştık. Buna rağmen CHP’ye yönelik etnik mezhep ve yapı üzerinden siyaset yapılacağına dair aygılar var. Bu kaygı ortadan kaldırılmalıdır. Bu imaj yıkılmalıdır” dedi.

 

İNANÇ DEĞERLERİ İLE BARIŞMALI

 

CHP’nin cami ile sorununun olmaması gerektiğini belirten Doğan, “Sonra CHP yıllardır cami ile problemli gösteriliyor. Bakın Obama Müslüman olmadığını kanıtlamak için kiliseden çıkmıyor. Peki CHP cami ile probleminin olmadığını göstermek adına ne yapıyor? İnanç değerleri ile mutlaka barışılmalı. Parti tabanında ve içinde bir çok insan dini inançlara sahip çıkarken, dini emirlere uygun yaşamaya çalışırken, yönetim anlayışlından kaynaklanan hatalardan dolayı halk partiye tepki göstermektedir. Avrupa’da hiçbir siyasi partinin kilise ile sorunu olmadığı gibi Türkiye’de de CHP’nin cami ile sorunu olmamalıdır” diye konuştu.

 

Yeni Akit-

Bu haber toplam 1120 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri