Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baykal'ın yanıtsız bıraktığı soru

01.08.2010 02:24
Eski CHP Genel Başkanı Antalya Milletvekili Deniz Baykal, 12 Eylül'deki referandumdan sonra Türkiye'de yeni bir dönemin başlayacağını söyledi.

Deniz Baykal,CHPGenel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 27 Nisan bildirisine ilişkin açıklamalarıyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtsız bıraktı.

Baykal, CHP Antalya milletvekilleri Hüsünü Çöllü, Osman Kaptan ile Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ve partililerle, Elmalı'nın Akçay beldesinde düzenlenen 6. Elma Şenliğine katıldı.

Burada vatandaşlara seslenen Baykal, Türkiye'de son dönemde ortaya çıkan manzarayı üzüntüyle izlediklerini, bu manzarayı ne Türkiye'nin ne de halkın hak ettiği görüşünü dile getirdi.

AK Parti'nin, politikalarıyla yıllardır kardeşçe, barış içerisinde yaşayan halk arasında ayrışmaya neden olduğunu ileri süren Baykal, şunları söyledi:

''Hukuksuzluk, zorbalık egemen olmuş durumda. Memleketin aydın insanları en ağır suçlamalara maruz bırakılıyorlar. Bu memleketin dürüst, namuslu bütün insanlarının boynu bükük. Barış, huzur içinde yaşayan ülkemizi 'odur, budur' diyerek böldüler. Türkiye'yi birbirine düşürmeyi başardılar. Türkiye'ye çok tehlikeli bir ayrışma dayatılıyor. Olmadık yerlerde polislerimiz, askerlerimiz, gençlerimiz öldürülüyor.''

-''FIRSATI EN İYİ ŞEKİLDE KULLANIN''-

Türkiye'de etnik ayrışma yaratanlara halkın 12 Eylül'de yapılacak referandumda ''dur'' deme fırsatı bulacağını savunan Baykal, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bu fırsat elinize 12 Eylül'de geçecek. Türkiye'nin kaderine yön verme hakkı ve fırsatı hepinizin elinde olacak. Oyları en iyi şekilde kulanın. Bu gidişe bir dur demek, bu haksızlıklara, bu yanlışlıklara boyun eğmeyeceğini göstermek için bunu bir fırsat olarak değerlendirmenizi bekliyorum. İnşallah Türk halkı da Akçay halkı da bu cevabı verecektir. Halkımızın bu gidişata izin vermeyeceğini umut ediyorum. Bu fırsatı en doğru şekilde değerlendirin. Türkiye'nin önünü açmak için bu fırsatı kullanmanızı bekliyorum.''

12 Eylül'deki kararın ülke içinde çok belirleyici olacağını, bütün olumsuzluklara rağmen geleceğe umutla baktıklarını dile getiren Baykal, ''İnşallah 12 Eylül'den sonra Türkiye'de yeni bir dönem başlayacak. Memleketin ekonomisinde, siyasetinde, terör konusunda ülkeyi ayrıştırma politikasının bir sona gelmesi de hep birlikte gerçekleştirilecek. Ülkeyi ayrıştırma politikasının bu fırsatla sona ereceğini umut ediyorum'' diye konuştu.

Baykal, şenlikte sanatçı Edip Akbayram'ın konserini de dinledi.
Deniz Baykal, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 27 Nisan bildirisine ilişkin açıklamalarıyla ilgili gazetecilerin sorularını ise yanıtsız bıraktı.

Bu haber toplam 1368 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri