Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'li belediye içkiyi yasakladı

03.09.2010 00:20
Erzincan Altınbaşak’ın CHP’li Başkanı, “Komşu ilçelerden gelenler içip kavga ediyorlar” diye içki satışını yasakladı.

Erzincan’ın Altınbaşak Beldesi’nde belediye içki satışını yasakladı. CHP’li Başkan Bektaş, “Yan beldelerde mahalle baskısından içemeyen buraya akın ediyor. İçip içip kavga çıkarıyorlar. Yasağı vatandaş istedi. Gerginlik bitince yasak kalkacak” diye konuştu.

Türkiye, ‘muhafazakârlaşma’ ve ‘mahalle baskısı’ nedeniyle alkol tüketiminin azaldığını konuşurken, Erzincan’ın Üzümlü İlçesi’ne bağlı Altınbaşak Beldesi’nden ilginç bir yasak haberi geldi. Belediye Başkanı imzasıyla Encümen kararı olarak içki satış noktalarına yollanan karara göre, beldede içki satışı durduruldu ve içki satışı yapan işyerleri hakkında cezai yaptırım uygulanacağı belirtildi. Kararın altında imzası bulunan CHP’li Belediye Başkanı Ercan Bektaş, yasağı doğrularken, gerekçenin ise ‘alkole karşı olmak’ olmadığını vurguladı. Bektaş, beldelerinde çoğunluğun Alevi olduğunu ve alkolün yasak olmadığını, buna karşın çevrelerindeki pek çok belde ve ilçede yazılı olmasa da içki satışının mahalle baskısından ötürü imkânsız olduğunu kaydetti. “Çevre beldedeki insanlar tamamen içmek için toplanıp buraya gelir hale geldiler” diye devam eden Bektaş, olanları şöyle anlattı:

BİZ DE ERZİNCAN’DAN GETİRİYORUZ

“İçtikten sonra kavga çıkarıyorlar, burada kaç kez tatsız olaylar yaşandı. Alkol arttıkça kavgalar da bir noktada mezhep kavgasına dönüşüyor. En son yaklaşık 2 ay önce büyük bir kavga çıktı, diğer beldelerden gelip burayı basmaya kalktılar, Jandarma müdahale etti. Kavga edenler bir yana bir anne ve çocuğu da darp edildi. Gerilim neredeyse silahlı çatışma boyutundan son anda döndü. Durum böyle olunca vatandaş ve esnafla bir araya geldik, bu konuyu defalarca konuştuk. En sonunda ortak bir kararla bu yola gidildi.” Bektaş, içkiye karşı olmadıklarını vurgularken, şu anda hâlâ Altınbaşak’ta alkol tüketiminin olduğunu söyledi. Bektaş, “Bize misafir geldiğinde alkol hep bulunur, bu hâlâ böyle, biz de ev için Erzincan’dan alışveriş yapıyoruz” diye konuşurken, kararın kesinlikle geçici olduğunu, ‘toplumsal gerginlik’ geçince bu kararın da kalkacağını belirtti.

Kararda ne yazıyor?

Encümen kararında, “Belediyemiz encümeninin 23 Temmuz 2010 17 Sayılı kararı gereği beldemizde içki satışı durdurulmuş olup, kararın tebliğinden itibaren işyerinizde rakı, viski, bira vs. türü içkilerin satışının yapıldığı görüldüğü takdirde cezai işlem uygulanacaktır” ifadeleri yer alıyor.

Bu haber toplam 1746 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri