Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP Belediyesinde Yeni Yolsuzluk

10 Kasım 2008 / 11:42
CHP'li Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde bir yolsuzluk daha patlak verdi
Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin gerçekleştirdiği 'Mezitli Sahil Yolu' ihalesinde 4.5 milyon YTL'lik usulsüz işlem yapıldığı belirlendi. Kamu İhale Kurumu, 'Yasal işlem yapılmalı' raporu verdi.

İŞADAMI Metin Taşdelen'in Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde yolsuzluk yapıldığı yönündeki şikayetinin yankıları sürerken, Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde bu kez de 4,5 milyon YTL'lik usulsüz işlem yapıldığı ortaya çıktı. Kamu İhale Kurulu'nun 2006 yılındaki toplantısında Büyükşehir Belediyesi'nin 'Mezitli Sahil Yolu Dolgu ve Peyzaj Çalışması İşi' ihalesinde yolsuzluk yapıldığını tespit etti.

PEYZAJ İŞİ İHALESİZ VERİLDİ

YEMİNLİ Mali Müşavir Ahmet Akın 'Mezitli Sahil Yolu Dolgu ve Peyzaj Çalışması İşi' ihalesinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla 18 Ocak 2005'de Kamu İhale Kurulu'na başvurdu. Başvuruyu 6 Eylül 2006'da görüşen Kurul, 2002 yılında Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin muhtelif yerlerde yağmur suyu hattı yapımı ve ıslahı için yapılan ihaleyi alan firmaya, ikinci bir ihaleye gidilmeden yüzde 91.50 keşif artışı ile Mezitli Sahil Yolu peyzaj işini de vermesinin mevzuata aykırı olduğuna karar verdi.

SORUMLULAR CEZALANDIRILSIN

KAMU İhale Kurulu verdiği kararında şu noktalara dikkat çekti: İhale konusu iş kapsamında yer almayan işlerin ihale edilen işin bünyesinden yapılmasının hukuken mümkün olmadığı, dolayısıyla imalat artışına neden olan imalatların 4734 sayılı kanun çerçevesinde ihale yapılması gerektiği nedeniyle idarece yapılan işlemlerin mevzuata aykırı olduğu tespit edilmiştir. ... Mevzuata aykırılıkların gerçekleşmesinde sorumluluğu olanlar hakkında değerlendirme yapılarak, gerekiyorsa inceleme veya soruşturma başlatılmak üzere kararın İçişleri Bakanlığına bildirilmesine oy çokluğu ile karar verildi.

Yamyam vakaları

CHP'Lİ Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz, internete düşen konuşmalarında 'yamyam' diye nitelendirdiği CHP'li Belediye Meclis üyelerini doyurabilmek için rüşvet aldıklarını anlatıyordu. Bu skandal kayıtlara 1. Yamyam Vakası olarak geçti. İşadamı Metin taşdelen, Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin gübre alımlarında trilyonluk yolsuzluklar yaptığını iddia ederek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu. Bu şikayet de 2. Yamyam Vakası olarak nitelendirildi
Kaynak:
Bu haber toplam 1130 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri