Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP bildiğiniz gibi!

30 Mayıs 2008 / 09:45
CHP'den, dinlemeyi araştıracak komisyona ret!

CHP, Genel Sekreter Önder Sav'ın Merkez Valisi Ali Serindağ ile yaptığı görüşmenin ayrıntıları ortaya çıktıktan iki gün sonra dinleme iddiasını gündeme getirdi.

Hükümet ve güvenlik güçlerine sert suçlamalar yöneltti. Bunun üzerine İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, olayın aydınlatılması için tüm partilerin katılımıyla bir araştırma komisyonu kurulmasını teklif etti. Ancak CHP, bu teklifi kabul etmedi. Grup Başkan Vekili Kemal Anadol, 'dinleme komisyonu'na destek vermeyeceklerini açıkladı. İçişleri Bakanı Atalay, dün konunun Meclis'te gündeme gelmesi üzerine söz alarak, "Hiçbir şey bilmeden dişini tırnağına takmış güvenlik güçlerimizi suçlamayalım. Bir çağrıda bulunuyorum. Ortak komisyon kuralım ve birlikte takip edelim." diye konuştu. Atalay, konuşmasının ardından Kemal Anadol'un yanına giderek CHP sıralarının arkasında bir süre görüştü. Alınan bilgilere göre Atalay, ortak komisyon fikrini Anadol'a yeniden anlattı. Anadol ise komisyon fikrine sıcak bakmadıklarını söyledi. Anadol, gazetecilerin "Komisyona destek verecek misiniz?" sorusuna, "Hayır. MHP'nin zaten araştırma önergesi var. Biz gensoru vereceğiz." cevabını verdi.

Bu gelişmeler üzerine AK Parti, CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın dinlendiğine ilişkin iddiaların araştırılması amacıyla Meclis araştırma komisyonu kurulması için TBMM Başkanlığı'na araştırma önergesi verdi. AK Parti Grup Başkan vekilleri Nihat Ergün, Bekir Bozdağ ve Sadullah Ergin ile 20 AK Partili milletvekilinin imza attığı araştırma önergesinin gerekçesinde, yasadışı dinlemenin bir insan hakkı ihlali olduğu belirtildi. Son günlerde Önder Sav'ın dinlenmesi iddialarıyla yasadışı dinlemenin tekrar gündeme geldiği vurgulanan dilekçede, "Bu konunun ayrıntılı bir şekilde araştırılmasının ve sonucuna göre gereğinin yapılmasının doğru olacağı kanaatindeyiz." denildi.

Zaman - Habib Güler

Bu haber toplam 820 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri