Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP bu kez mahkemeye gitmiyor

26 Aralık 2008 / 16:37
CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, Danıştay'a başvurmayı düşünmediklerini açıkladı.
CHP Grup Başkanvekili Okay, Meclis'te basın mensuplarıyla sohbet toplantısı düzenledi.

Gazetecilerin yüksek yargıda yaşanan söz düellosuyla ilgili sorularını cevaplayan Okay, yargının tepesinde birbirinden farklı açıklamalar sürecinin başladığını söyledi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın açıklamalarını, geçmişteki tutumuna baktığında yadırgamadığını ancak bu açıklamaları, Başbakan'ın açıklamalarının akabinde, onaylar tarzda yapmasını yadırgadığını ifade eden Okay, Kılıç'ın, bireysel bir düşüncesini kurumsal bir karar gibi ifade ettiğini söyledi.

Hakimlerin, yüksek yargının kararlarıyla konuşacağını vurgulayan Okay, kararı verdikten sonra 'şöyle bir yorumda bulundum' diyemeyeceğini dile getirdi. Okay, "Hakimler, verdikleri kararların infaz memuru, icra memuru değildir. Yargı kararlarının bağlayıcı olan bölümü hüküm fıkrasıdır. YSK ve Danıştay, o bağlayıcı bölüme yönelik değerlendirmede bulunmuş, karar oluşturmuştur. Anayasa Mahkemesi'nin diğer asıl ve yedek üyelerinin açıklamaları bir zorunluluktan doğmuştur. Kurumsal karar olmadığını ifade etmek zorunda kalmışlardır" şeklinde konuştu.

Yerel seçimlerin akıbetinin ne olacağı sorusu üzerine Okay, 29 Mart'ta yerel seçimlerin yapılacağını, bunun ertelenmesinin, ötelenmesinin sözkonusu olmadığını vurguladı. Yaşanan asıl sorunun belediyelerin kapatılmasından kaynaklandığını savunan Okay, hala 862 belediyenin seçime girip girmeyeceğinin tartışıldığına dikkat çekti. Okay, yeniden bir askı kararı alan ve 25 günlük süre veren YSK'nın fiziki koşulları da hazırlamasını istedi.

CHP İstanbul Milletvekili Necla Arat'ın yılbaşı kartında partisinin çarşaf açılımını eleştiren karikatürlerin yer aldığının hatırlatılması üzerine Okay, "Bu CHP'nin ne kadar demokratik, ne kadar hoşgörülü bir parti olduğunun, milletvekillerinin istediklerini özgürce yapabildiklerinin göstergesidir" diye konuştu. CHP'nin bu konudaki duruşundan en ufak bir ödün vermeyeceğini vurgulayan Okay, CHP'nin, Cumhuriyet'in kilit taşı laikliğe sahip çıktığından da kimsenin kuşku duyamayacağını ifade etti.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın 'kayıkçı kavgası' değerlendirmesiyle ilgili soruyu da cevaplayan Okay, yargı mensuplarının bir kurul olarak karar aldıklarını ve alınan kararı genellikle yazılı olarak açıkladıklarını anlattı.

Kılıç'ın ise ayak üstü konuşmak gibi farklı bir üslubu benimsediğini söyleyen Okay, bu üslubun doğru olmadığını dile getirdi.

MHP'nin yeniden yazım yapılması yönündeki teklifine nasıl baktıklarının sorulması üzerine Okay, yeniden yazım yapılması önerisinin reel politikaya aykırı olduğunu ifade etti. Zaman olarak bunun yetiştirilmesinin mümkün olmadığını dile getiren Okay, seçimlere sıfır seçmen kütüğüyle gidilmesinin mümkün olmadığını belirtti. Okay, seçmen kütüklerinin güncellenmesinin doğru olacağını savundu.

YSK ile TÜİK arasındaki protokolün iptali için Danıştay'a başvurup başvurmayacakları sorusu üzerine Okay, bu konuda bir siyasi partinin daha önce Danıştay'a başvuru yaptığını hatırlatarak, "Hazırlıklarımızı yaptığımız halde bir başvuru yapmayı şu anda düşünmüyoruz" diye konuştu.Kaynak:
Bu haber toplam 848 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri