Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP burdan neden çok oy aldı?

31.03.2009 15:45
29 Mart seçimlerinde İstanbul'da oylarını yükselterek sürpriz yapan CHP rekoru ise çok ilginç bir yerde kırdı. İşte CHP'nin yüzde 75'i bulduğu bölge...
Vakit, Türkiye genelinde CHP'nin en yüksek oy aldığı yeri açıklıyor. Orman talanı olarak kurulduğu gündemden düşmeyen, 3 ila 6 trilyon lira arasında değişen villa ve konakların bulunduğu Acarkent'te ikamet edenlerin büyük bir bölümünün Cumhuriyet Halk Partisi'ni (CHP) desteklediği ortaya çıktı.

Beykoz genelinde yüzde 32.5 oy alan CHP'nin Acarkent ve Beykoz Konakları'nın bulunduğu Acarlar Mahallesi'ndeki oy oranı yüzde 73.47 çıktı. Acarkent'te, 2 bin 994 geçerli oyun 2 bin 226'sını CHP'nin aldığı öğrenildi.

Acarlar Mahallesi'nde, AK Parti 516, MHP 128, DSP 45, SP 22, Anavatan 21, BBP 18, DP 14 ve bağımsızlar 4 oy aldı. CHP dışındaki partilere giden oyların büyük bölümünü mahallede, kapıcı, güvenlik, bahçıvan gibi Anadolu'dan gelen alt gelir grubundan vatandaşların oluşturduğu kaydediliyor. Beykoz genelinde yüzde 37.3 oy alan AK Parti'nin Acarlar Mahallesi'nde yüzde 17.03 oy aldığı öğrenildi.

ACARKENT'TE KİMLERİN VİLLASI VAR?

Vakit; Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan'ın damadı Mehmet Ali Yalçındağ ve babası Metin Yalçındağ, Milliyet yazarı ve Basın Konseyi 2. Başkanı Mehmet Doğan Heper ve yeğeni Mehmet Burak Heper, CHP İstanbul Milletvekili ve Türk-İş (Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu) eski Başkanı Bayram Meral'in oğulları Kemal Meral ve Mustafa Meral, DSP'li Kültür eski Bakanı İstemihan Talay'ın çocukları Murat Ali Talay ve Emine Talay Turan, Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Komutanlığı'nda görevli Tümgeneral Tuncay Çakan, Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Oramiral Hayri Bülent Alpkaya, Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Oramiral Salim Dervişoğlu'nun oğulları Mehmet Erdem Dervişoğlu ve Burak Ahmet Dervişoğlu, Jandarma Genel Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme eski Başkanı ve Emekli Korgeneral Nurettin Çakır, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) eski Müsteşarı Sönmez Köksal, Bakırköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'ndan emekli olan Zekeriya Dilsizoğlu ve eşi Emekli Hakim Raziye Nurten Dilsizoğlu ile Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yalçın Çakalır'ın orman ihtilafı yaşanan Acarkent'te villa satın aldığını ortaya çıkarmıştı.

Vakit, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, damadı Ercan Saatçi, Hürriyet gazetesi yazarı Mehmet Ercan Kumcu, Milliyet gazetesi yazarı Halil Derya Sazak ve Kanal D Spor Müdürü İlker Yasin, Cumhuriyet yazarı Ümit Zileli'nin eski eşi Songül Zileli ve Ümit Zileli'nin kayınbiraderi DSP'li Devlet eski Bakanı Erdoğan Toprak, İstanbul Büyükşehir eski Belediye Başkanı Bedrettin Dalan'ın oğlu Altay Burak Dalan ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) eski Başkanı Fuat Miras'ın oğlu Ömer Faruk Miras'ın da konak sahibi olduğunu belgelemişti. Orman Genel Müdürlüğü'nce Acarkent'teki 1822, Beykoz Konakları'ndaki 465 gayrimenkulün tapularının iptali talebiyle açılan 2 ayrı dava sürüyor.

28 Mart 2004 yerel seçimlerinde Beykoz Belediye Başkanlığı'nı AK Parti'nin adayı Muharrem Ergül yüzde 43.07 oyla kazanırken, CHP'nin adayı Alaattin Köseler ise yüzde 28.5 oy alarak ikinci olabilmişti. CHP'li Köseler'e en yüksek oyun da yüzde 66.9'la Acarlar Mahallesi'nden çıkmıştı.
Bu haber toplam 1478 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri