Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP: DARBE ZARURİ!

09.12.2009 00:10
CHP Milletvekili Korkmaz, ''Halkın, müdahalenin zaruri hale geldiğine karar vermesi durumunda darbenin olacağını'' söyledi.

Key ödemelerine ilişkin kanun tasarısının görüşmelerine ''darbe'' tartışmasıyla başlandı. CHP İstanbul Milletvekili Esfender Korkmaz'ın sözleri tartışmaya neden oldu.

CHP İstanbul Milletvekili Esfender Korkmaz, ''Halkın, müdahalenin zaruri hale geldiğine karar vermesi durumunda darbenin olacağını'' belirtirken, AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, ''12 Eylül'e zemin hazırlamak için binlerce genç toprağa gitmedi mi? Darbeler iktidara değil, demokrasiye karşı yapılır'' dedi.

Esfender Korkmaz'ın kabul edilemez sözleri: ''Halkın tek güvendiği orduya karşı da maalesef, asimetrik propaganda yapılmaktadır. Halkın yüzde 85'i orduya güvenmektedir. Bu kaosları kim çözecek? Eğer siz çözebilseydiniz bu kaosları oluşturmazdınız. Hiçbirimiz bu kaosu istemeyiz. Ben demiyorum ki Türkiye'de illa müdahale olsun. Ama halk müdahalenin zaruri hale geldiğine karar verirse olur. Bunu halka söyletmeyin. Eğer halk Türkiye'de bir müdahale gerektiğine inanırsa... Elbette kimsenin gönlü buna razı değil. Eğer halk Türkiye'de kaosun çözülmediğine kanaat getirir ve bu siyasi kaos içinde çözüm olmayacağına kanaat getirirse ve buna mecbur kalırsa bir müdahale istemeye.... Bundan hiçbirimiz hoşnut olmayız. Böyle bir müdahale olmadan biz çözeriz. ABD'den yardım isteyerek, iç sorunlarımızı çözemeyiz.'' CHP'li Korkmaz, AK Parti sıralarından laf atılması üzerine, ''Ergenekon'un hesabını da soracağız'' dedi.

AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık da yaptığı konuşmada, ''(Halk isterse darbe olur) dedi. 12 Eylül'e zemin hazırlamak için binlerce genç toprağa gitmedi mi o zaman? 12 Eylül'e nasıl gelindiğini hepimiz biliyoruz. Sağcıya sıkılan kurşunla, solcuya sıkılan kurşunun aynı olduğu görüldü. Peki siz bunları bildiğiniz halde nasıl böyle konuşabiliyorsunuz? Terörün bitmesinden rahatsız olanlar, ülkede karışıklık çıkarmak için çabalıyor. Hükümeti 'terörle müzakere yapıyor' diye eleştiriyorsunuz. Hükümet, terörle müzakere yapsaydı, sokaktaki bu olaylar yaşanmazdı. Halk iktidarı seçer, istediği zaman da iktidardan indirir. Darbeler iktidara değil, demokrasiye karşı yapılır. Sözlerinizi düzelteceğinizi ümit ediyorum'' diye konuştu.

Bu haber toplam 2116 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri