Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP Davasına Konu Olan 4 İsim

28 Haziran 2008 / 09:47
CHP'nin hesaplarında usulsüzlük çıktı. Anayasa mahkemesi suç duyurusunda bulunacak. Bakın o 4 isim kim?
Anayasa Mahkemesi, CHP’nin hesaplarıyla ilgili yaptığı denetimlerde 4 ayrı hesapta usulsüzlük tespit ederek, parti yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. O dönemin yöneticileri Adnan Keskin, İsmet Atalay, Mahmut Yıldız ve Önder Sav topun ağzındaki isimler...

CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek yaptığı yazılı açıklamada "Ayrıntılı karar açıklandığında kamuoyuna gerekli bilgi verilecektir" açıklaması yaptı. CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu da, "Yargı incelemiştir, kendi takdirleridir. Yasalara göre denetim yapmışlardır. Eğer bir usulsüzlük varsa o usulsüzlük düzeltilecektir. Karara saygılıyız" diye konuştu.

TOPUN AĞZINDAKİ 4 İSİM

Anayasa Mahkemesi'nin sorumlular hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar vermesi ile gözler o dönemin CHP yöneticilerine çevrildi.

CHP'de 1998’de Genel Sekreterlik görevini Adnan Keskin, Genel Saymanlık görevini ise İsmet Atalay yürütüyordu. 2000-2008 yılları arasında Genel Sekreterlik görevini yürüten Önder Sav ile Genel Sayman Mahmut Yıldız'ın da hakkında suç duyurusunda bulunulan isimler arasında yer almasına kesin gözüyle bakılıyor.

SADECE SAV'IN DOKUNULMAZLIĞI VAR

Hakkında suç duyurusunda bulunulması beklenen isimlerden Keskin ile Atalay, artık milletvekili değil. Kesin ile Atalay CHP lideri Deniz Baykal tarafından CHP kontenjanından İş Bankası Yönetim Kurulu üyeliğine atanmışlardı. Ancak, her iki ismin de dokunulmazlıkları bulunmuyor. CHP'de 2000-2008 yılları arasında Genel Saymanlık görevini yürüten Mahmut Yıldız da artık milletvekili değil. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın dava açması halinde Keskin, Atalay ve Yıldız yargılanabilecekler. Sav halen milletvekili olduğu için milletvekili dokunulmazlığından yararlanabilecek. Dava açılması halinde Sav TBMM’de dokunulmazlığının kaldırılması halinde yargılanabilecek.
Kaynak:
Bu haber toplam 786 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri