Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tekin bu defa Deniz Baykal'ı kızdıracak

08.10.2009 09:42
CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel'den, DTP'lilerin ifade krizinin aşılması için Erdoğan'ın önerdiği Anayasa değişikliğine "Yokuz" diyen Baykal'ı kızdıracak sözler: Düşünceler yargılanmamalı...
CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, Genel Başkan Deniz Baykal'ın DTP'li vekilin ifade vermesine ilişkin yaptığı " Sadece kişilere özgü yapılacak anayasa düzenlemesine karşıyız" açıklamasına karşılık, "Düşüncelerinden dolayı kimse yargılanmamalı. Hele de vekilse hiç yargılanmamalı" dedi.

ÖZGÜLÜĞE SAYGILIYIZ

DTP'lilerin ifade krizinin aşılmasına yönelik Başbakan Erdoğan, "Muhalefet de destek verirse anayasa değişikliğini varız" demişti. Bu açıklamanın ardından DTP'li Sırrı Sakık, anayasa değişikşikliği konusunda, "367 sayısına ulaşmak için vicdanlı 8 CHP'li milletvekili arıyoruz" açıklamasında bulunmuştu. Bu açıklamalara yanıtı gecikmeyen Baykal, "Şahsa yönelik anayasa değişikliğine CHP yok" diyerek kapıları kapatmıştı. CHP'li Gürsel Tekin BUGÜN'e yaptığı özel açıklamada, parti olarak düşünce özgürlüğü hususunda her türlü özgürlüğe saygılı olduklarını belirtti.

KESİNLİKLE SORUN YAŞANMAZ

"8 vicdanlı CHP'li bulunması konusunda" kesinlikle bir sorun yaşanmayacağını dile getiren Tekin, "Parti olarak her zaman dokunulmazlığın kaldırılmasından yana olduk. Çünkü kalpazanlık veya yolsuzlukla yargılanan insanları korumaya kalkışmak en büyük yanlıştır. Ama düşünce özgürlüğü hususunda da her türlü özgürlüğe saygılıyız. CHP bu konuda açık ve nettir" dedi.

3. KÖPRÜYE KARŞI DEĞİLİZ

3. köprü tartışması ile ilgili de "Biz 3. köprünün yapılmasına ne karşıyız ne de yanındayız. 3. köprü, siyasilerin karar vereceği bir iş değildir. Bu bir bilimsel olaydır" diyen Tekin, “Ulaşımla ilgili insanlar ne düşünüyor? Onların da görüşünü almak lazım. Muhalefet olarak bizim işimiz sıkıntı yaratmak değil sıkıntılara çözüm üretmektir. Ama ne yazık ki bir türlü diyalog kurmamız mümkün olmadı" şeklinde devam etti.

DAHA DEMOKRATİK OLMALIYIZ

Gürsel Tekin, demokratik açılımla ilgili olarak da "Türkiye'deki sorunların çözümünden yanayım. Ülke kendi iç sorunlarındaki hastalıklardan kurtulmalıdır. Bunun adı ne olursa olsun. Daha demokratik bir ülke olmalıyız. Dünyada sınırsız demokrasi nerede işliyorsa burada da işlenmeli" diye konuştu.

BUGÜN
Bu haber toplam 1246 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri