Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP DTP'nin ekmeğine yağ sürüyor

23 Aralık 2008 / 13:42
Hep AKP ve DTP'nin Diyarbakır adayı üzerinde konuşuluyor. CHP nerede?
Adaylarının büyük bölümünü açıklamayan CHP'de en büyük sessizlik Doğu ve Güneydoğu illerinde yaşanıyor.

İl genel meclisi ve belediye meclis üyeliklerine önem veren CHP, bu nedenle milletvekili çıkaramadığı illerde dahi aday gösterme kararlılığında olduğunu açıklamıştı. CHP, son genel seçimlerinde Adıyaman, Kahramanmaraş, Malatya ve Erzincan'da birer vekil, Gaziantep'te ise 2 milletvekili çıkarabildi. Tunceli ve Diyarbakır'daki vekillikleri ise kaybetti.

CHP'NİN DİYARBAKIR ADAYI NERDE?

CHP, özellikle DTP'nin güçlü olduğu Diyarbakır'da henüz aday çıkarmış değil. Hatta Diyarbakır'la ilgili yerel seçim tartışmalarında CHP'nin adı bile geçmiyor.

Genel Merkez, CHP lideri Deniz Baykal'ın Diyarbakır ziyaretinde sivil toplum örgütlerinin sorunlarına ilişkin kapsamlı görüşme gerçekleştirdiği Diyarbakır eski Baro Başkanı avukat Sezgin Tanrıkulu'nu aday göstermek istedi. Ancak Tanrıkulu'ndan gelen ilk yanıt olumsuz oldu. Kulislerde, partinin temas ettiği isimler arasında eski vekil Muhsin Koçyiğit, Prof. Dr. Halil Değertekin, avukat Mahmut Şevketoğlu, avukat Fuat Demir ve işadamı Adnan Erbil'in adı geçiyor. Ancak henüz sonuç alınmış değil.

AKP’YE KARŞI CHP-DTP İTTİFAKI

AKP'nin genel seçimlerde büyük başarı gösterdiği Güneydoğu illerinde, yerel seçimlerde başarılı olmasını engellemek için CHP ile DTP arasında zımni bir seçim ittifakı yapıldığı iddia ediliyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Karayalçın çevresinde oluşan ittifakın çeşitli başka illerde de yürütüldüğünü iddia eden kaynaklar, CHP'nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da güçlü adaylar açıklamayacağını, böylece özellikle DTP'nin oylarını bölmemeyi hedeflediğini, buna karşın DTP'nin de özellikle Batı bölgelerinde aday açıklamayıp CHP adaylarını desteklemeyi düşündüğü dile getirdi. Yani CHP ve DTP karşılıklı olarak birbirlerine alan açıyor...

Kaynak:
Bu haber toplam 992 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri